Ознака: Ема

ЕМА: Две дози вакцина штитат од делта вирусот

Две дози од вакцината против ковид-19 се чини дека штитат од многу заразната делта верзија на коронавирусот, објави Европската агенција за лекови (ЕМА). - Податоците...

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „Спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „Спутник В“ против коронавирус, соопшти денеска рускиот фонд...

Погрешната интерпретација внесе забуна околу ставот на ЕМА за вакцината на...

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови (ЕМА), рече дека вакцината „Астра зенека“ има далеку поголема корист од...

ЕМА: „Астра зенека“ да не се дава на лица постари од...

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астра зенека“  за лица над 60 години, поради стравувања од ретка појава...

Вакцината на „Фајзер“ одобрена за деца

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри употребата на вакцината на „Фајзер“ за деца на возраст од 12 до 15 години. Одлуката е донесена денеска,...

ЕМА почна со испитување на лекот „сотровимаб“ против ковид-19

Еден ден откако Европската комисија претстави стратегија за развој на лекови против ковид-19, Европската агенција за лекови (ЕМА) започна со континуирано испитување на лекот...

ЕМА одлучува дали децата од 12 до 15 години ќе можат...

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна да го разгледува барањето на „Фајзер“ за примена на нивната вакцина против ковид-19 на лица од 12 до...

Секоја држава самостојно ќе одлучува за примената на „Астра зенека“

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача секоја земја сама да одлучи како ќе го третира нивниот заклучок дека по приемот на вакцината „Астра зенека“...

ЕМА: Можна е врска меѓу „астразенека“ и згрутчувањето на крвта

Европската агенција за лекови денес објави дека постои можна врска помеѓу вакцината на „Астразенека“ и реткото формирање тромби, но останува позитивно што здравствените придобивки...

ЕМА ќе истражи дали испитувањата на „спутник В“ се во согласност...

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе започне да истражува следната недела дали клиничките испитувања на руската вакцина против ковид-19, „спутник в“, се спроведени во...