Ознака: Ема

ЕМА го препорача лекот на „Мерк“ за лица со тешка форма...

Европската агенција за лекови (ЕМА) го препорача експерименталниот лек на компанијата „Мерк“ да се дава во првите пет дена од почетокот на симптомите на...

ЕМА: Земјите треба да воведат дополнителни мерки

Европа мора да го премости јазот меѓу вакцинираните и невакцинираните против ковид-19 за да го запре четвртиот бран, соопшти европското регулаторно тело бидејќи невакцинираните...

ЕМА одобри два лека против ковид базирани на антитела

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека за првпат одобрила пласирање на пазарот на Европската унија на два лека засновани на антивирусни моноклонални антитела...

ЕМА нема да ја одобри вакцината Спутник В оваа година

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе донесе одлука за одобрување на Спутник В, руска вакцина против коронавирусот, најрано во првиот квартал од 2022 година,...

Трета доза на „Фајзер” најмалку по шест месеци, препорачува Европската агенција...

Европската агенција за лекови заклучи дека третата, засилувачка доза на вакцината на „Фајзер“ може да се даде најмалку шест месеци по втората доза за...

ЕМА: Можна е поврзаност меѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и...

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека постои можна врска помеѓу случаите на венска тромбоза и вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и препорача...

ЕМА в понеделник одлучува за трета доза на вакцината на „Фајзер“

Европската агенција за лекови (ЕМА) во понеделник ќе одлучи дали ќе ја одобри употребата на третата доза од вакцината на „Фајзер“, но не се...

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12 години и повеќе, според...

ЕМА: Ако некој починал по вакцинирањето, не значи дека било од...

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска ја одржа својата редовна конференција за вакцини и лекови против Ковид-19. На конференцијата беше речено дека сите четири вакцини...

ЕМА: Потребни се две дози вакцина за заштита од делта-сојот

Потребни се две дози на вакцина за заштита од Делта варијанта на коронавирусот, соопшти денеска Европската агенција за лекови (ЕМА). Европскиот регулатор исто така ги...