Ознака: Ема

ЕМА очекува прилагодените вакцини за омикрон да бидат одобрени за есенските...

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека се надева оти вакцината адаптирана за одредени варијанти на коронавирус, како што е омикрон, ќе биде...

ЕМА почна проценка на бустер доза за тинејџери

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна ревизија за да процени дали вакцината против ковид-19 на Фајзер и Бионтек може да се користи како трета дополнителна вакцина кај...

Во Србија пристигна „Паксловид“, најсовремен лек против ковид-19 одобрен од ЕМА

Во Србија пристигна „Паксловид“„ (Paxlovid), најсовремениот лек против коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Србија е...

ЕМА условно ја одобри антиковид пилулата на „Фајзер“

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача денеска условно издавање лиценца за ставање во промет на оралниот антивирусен лек Паксловид од компанијата „Фајзер Европа“. Лекот се...

ЕМА објави нови податоци за ретки несакани ефекти од две вакцини

Европската агенција за лекови препорача новите, ретки несакани ефекти да бидат вклучени во упатствата за употреба на вакцините за Ковид-19 од компаниите „Астразенека“ и...

ЕМА изрази загриженост за често аплицирање на бустер дози

Докторот Марко Кавалери од Европската агенција за лекови (ЕМА) изјави дека постои загриженост околу тенденцијата за аплицирање бустер дози секои четири месеци. Кавалери ова го...

ЕМА ја одобри вакцината на „Новавакс“ против ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината против ковид-19 од американската компанија „Новавакс“, која користи поконвенционална технологија и за која биотехнолошката компанија се...

ЕМА не го одобри новиот лек против Алцхајмеровата болест

Европската медицинска агенција (ЕМА) објави дека не го одобрила новиот лек „адуканумаб“ против Алцхајмеровата болест бидејќи се покажал неефикасен во лекувањето на возрасните со...

EMA препорачува бустер доза три месеци по вакцинацијата

Регулаторот за лекови на Европската унија (ЕМА) објави дека три месеци по ревакцинацијата, треба да се прими трета доза против коронавирус, поради исклучително загрижувачките...

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон варијантата на коронавирусот за три до четири месеци доколку...