12.2 C
Skopje
18.11.2019 - 0:48

Ознака: Емануел Макрон

Меркел не се согласува со Макрон за состојбата на НАТО

Германската канцеларка, Ангела Меркел, го отфрли мислењето на францускиот претседател, Емануел Макрон, дека НАТО е во состојба на мозочна смрт и посочи дека такви...

НАТО е пред умирање, а Европа на работ на бездна

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за „Економист“ рече дека НАТО е пред умирање, предупредувајќи ги европските земји оти веќе не можат да се...

Недобивањето датум за преговори ќе предизвика тензии во регионот, сметаат балканските...

Македонија и Албанија се соочуваат со ризик од зголемен национализам и застој во реформите, бидејќи ЕУ со години им ги затвора вратите за придружување...

Како ЕУ го балканизираше Балканот

На 18 октомври, Франција беше осамена во противењето на пристапувањето на Северна Македонија и на Албанија кон ЕУ, пишува професорката Катерина Колозова во колумната...

Борисов го прифати објаснувањето на Макрон, станувало збор за недоразбирање

Францускиот претседател ме увери дека никогаш не ги критикувал бугарските граѓани, напиша бугарскиот премиер Бојко Борисов на Фејсбук, во врска со веста дека францускиот шеф...

Наметливиот Макрон го тестира трпението на европските лидери

Откако победи на претседателските избори во 2017 година, Емануел Макрон воопшто не ја криеше желбата за преобликување на Европа, но неговата „направи сам“ дипломатија...

ЕУ не треба да дозволи добрата балканска криза да остане неискористена

Со блокадата на преговорите за влез во Унијата, на Европа ѝ треба нов пристап во регионот Политико Автор: Флоријан Бибер Фамозното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон...

Да се согласуваа Франција и Германија, Европа ќе изгледаше поинаку

Ова не е добро време за Западен Балкан. Или воопшто, за поддржувачите на италијанската партија „Повеќе Европа“, пренесува „Карнеги Европа“. И едните и другите...

Европските либерали кои се во коалиција со Макрон настојуваат за почеток...

Либералните европратеници иницирале да се донесе резолуција од страна на Европскиот Парламент за почеток на преговорите со Македонија, информираа од Либерално-демократската партија, по вчерашниот...

Блокирањето на Македонија е прв чекор од визијата на Макрон

Емануел Макрон можеби го освои претседателскиот мандат со ветувањата дека ќе го порази популизмот, но деновиве повеќе балкански држави го нарекуваат „европскиот Трамп“. Причината...