4.2 C
Skopje
23.2.2020 - 21:10

Ознака: Емануел Макрон

Првата аудиенција на Макрон кај папата траеше невообичаено долго

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска имаше приватна средба со папата Франциск, која траеше рекордни 57 минути, а за време на ауденцијата, папата му подарил...

Новите дела на Бенкси пренесуваат силна порака

Познатиот уличен уметник Бенкси ја критикуваше политиката на францускиот претседател Емануел Макрон во врска со мигрантите, како и политичката состојба во Франција, преку шесте...

Меркел и Макрон се согласија за буџет за Еврозоната

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател, Емануел Макрон, постигнаа согласност за една од точките на разговор на следниот европски Самит: буџетот на Еврозоната. Меркел,...

Макрон е преслаб за да го предводи светот

Ангела Меркел можеби му ја предаде круната на францускиот претседател, но ниту таа ниту Емануел Макрон не можат да го заменат Доналд Трамп Питер Раф Неколку...

Макрон: Русија и Франција мораат заедно да изградат атмосфера на доверба

Русија и Франција мораат да работат заедно за да изградат атмосфера на доверба - изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. - Сакам да работаме рака...

Макрон предупреди да не се брза со проширувањето на ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон остро предупреди да не се избрзува со проширувањето на ЕУ со што покажа дека шестте балкански земји кои сакаат да...

Макрон: Македонија и Грција преземаат историска улога со посветеноста да го...

Франција со внимание ги следи политичките процеси во регионот и во Македонија. Македонија и Грција преземаат историска улога со посветеноста во решавањето на прашањето...

Макрон: Европа да се обедини во денешниот се посложен свет

Францускиот претседател Емануел Макрон ја повика Европа да се обедини во денешниот се посложен свет и пред едностраните активности на САД, за прашања како...

Трамп му најавил на Макрон повлекување од иранскиот нуклеарен договор?

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со неговиот француски колега Емануел Макрон му соопштил дека „ќе ги повлече САД“ од Договорот за иранската...

Макрон го предводеше маршот по повод победата над фашизмот

Францускиот претседател Емануел Макрон ја предводеше денешната церемонија во Париз по повод 73-тата годишнина од победата над фашизмот и крајот на Втората светска војна. Макрон...