16.8 C
Skopje
15.11.2019 - 15:04

Ознака: Емануел Макрон

Пендаровски ќе ги соочи македонските аргументи со француското вето

Претседателот Стево Пендаровски ќе има можност директно од неговиот француски колега Емануел Макрон да ги слушне ставовите на Франција за проширувањето и за новата...

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. - Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот...

Пендаровски ќе го повтори ставот на Македонија на средбата со Макрон

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до среда ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен договор, а утре е планирано да...

Балканското предавство на Емануел Макрон

Од падот на Берлинскиот ѕид, европските и американските лидери признаваа дека проширувањето на ЕУ е клучно за европскиот просперитет и мир. Одлуката на францускиот...

Додик: Му благодарам на Макрон што соопшти дека БиХ е темпирана...

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик изјави дека му е благодарен на францускиот претседател Емануел Макрон за неговата изјава дека...

Вучиќ: Важно е ЕУ да одлучи за понатамошниот европски пат за...

Србија продолжува со реформите заради своите граѓани и нејзината иднина, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во Женева, каде што учествуваше на стратешкиот дијалог за...

Умислениот владетел на Европа ги најави целите преку посетата на Кина

Преку неговата посета на Кина, Макрон ги најави неговите цели за ЕУ и новата Комисија Политико Авторка: Рим Момтаз Емануел Макрон беше застанат пред европското знаме во...

Што би му кажал в лице на Макрон

Најпрво пред него би ја пуштил снимката од неговото видеообраќање пред референдумот во Македонија, каде што токму Макрон порачува дека патот кон ЕУ и...

Захарова: Изјавата на Макрон ја одразува вистината за НАТО

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на Фејсбук напиша дека изјавата на францускиот претседател, Емануел Макрон, дека НАТО е во состојба...

Меркел не се согласува со Макрон за состојбата на НАТО

Германската канцеларка, Ангела Меркел, го отфрли мислењето на францускиот претседател, Емануел Макрон, дека НАТО е во состојба на мозочна смрт и посочи дека такви...