Ознака: Емануел Макрон

Се повикуваат на правото, но колку го почитуваат

ДВОЈНИТЕ СТАНДАРДИ НА МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА И ВО ПОСТРЕФЕРЕНДУМСКА МАКЕДОНИЈА Редица странски дипломати и функционери едноставно ги пренебрегнуваа суверенитетот, правната регулатива и законите на Република Македонија,...

Меркел и Макрон уживаат најголема доверба во светот

Луѓето во светот најмногу доверба имаат во германската канцеларка Ангела Меркел, а во рускиот претседател Владимир Путин имаат повеќе доверба отколку во неговиот американски...

Жерар Коломб поднесе оставка, Макрон не ја прифаќа

Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Коломб (71) понуди оставка која претседателот на Франција Емануел Макрон не ја прифати. Коломб објави пред две недели дека...

Макрон и Лени Кравиц на концерт на „Ју-ту“

Да го сретнете претседателот зад сцената на концерт на „Ју-ту“ во Париз, напиша Лени Кравиц на фотографијата со Емануел Макрон, која ја објави во...

Макрон сака да се преиспитаат односите со Русија

Европската Унија има потреба од стратегиски односи со Турција, вклучувајќи ја и одбранбената сфера, а треба да ги модернизира и односите со Русија, непроменети...

Макрон: На ЕУ и се потребни стратешки односи со Турција и...

На Европската унија и се потребни стратешки односи, меѓу останатото во сферата на одбраната, со најблиските соседи за да се овозможи поголема стабилност, изјави...

Макрон: Безбедноста на Европа не треба да зависи од САД

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска повторно се заложи за европски проект на одбрана, наведувајќи дека Европа за безбедносните прашања не би требало да...

Макрон ја претстави неговата визија за Европа во три концентрични кругови

Францускиот претседател Емануел Макрон очекува дека за 15 години Европа ќе биде формирана околу три круга на држави кои ќе бидат со различно ниво...

Француската Влада пред импичмент поради скандалот со телохранителот на Макрон

Француската опозициска конзервативна партија Републиканци денеска побара гласање недоверба на Владата на Франција, поради скандалот во кој висок припадник на обезбездувањето на претседателот Емануел...

Путин и Макрон разговараа за хуманитарна акција во Сирија

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска телефонски разговараше со францускиот колега Емануел Макрон за заедничка хуманитарна акција во Сирија, посебно во покраина Источна Гута,...