17.2 C
Skopje
28.10.2020 - 15:30

Ознака: Емануел Макрон

Димитров на средба со советничката на Макрон, Изабел Думон

Во рамки на дводневната работна посета на Франција, заменик претседателот на Владата задолжен за европски пршања, Никола Димитров, денеска се средна со советничката за...

Германија го прекори Ердоган за навредите упатени кон Макрон

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, ги осуди изјавите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган упатени за неговиот француски колега Емануел Макрон. - Личните...

Ердоган го нападна Макрон поради „францускиот ислам“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го критикуваше францускиот претседател Емануел Макрон затоа што користи антиисламска реторика, која вклучува создавање на „француски ислам“, за да...

Макрон: Терористите нема да ја поделат Франција

Човекот којшто го уби наставникот затоа што им покажал на студентите карикатурите на пророкот Мухамед „гаѓал“ на слободата на изразување, изјави францускиот претседател Емануел...

Макрон ќе го посети местото кадешто беше обезглавен наставник во близина...

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе ги посети предградијата на Париз, каде што беше нападнат и обезглавен наставник од убиец кој извикувал „Алаху Акбар“, јави...

Лукашенко: Би било подобро за Макрон да ги решава проблемите во...

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, рече дека неговиот француски колега, Емануел Макрон, е незрел политичар. Макрон претходно изјави дека е јасно оти претседателот на...

Макрон со честитка: Ја имате мојата поддршка за европската перспектива

Претседателот на Република Франција, Емануел Макрон по повод 8. Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот Стево Пендаровски. Во честитката тој ја поздрави одлуката...

Чавушоглу: Макрон е хистеричен

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон станал хистеричен во врска со случувањата во Либија и Сирија и...

Макрон: Следните шест недели се клучни за иднината на Либан

Периодот од следните шест недели е клучен за иднината на Либан, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговата посета на Бејрут. Макрон изрази...

Ризичниот облог на Макрон е последна шанса за Либан

Францускиот претседател Емануел Макрон кажа дека ќе направи „ризичен облог“ заземајќи се за избегнување на политички колапс во Либан, но и дека можностите за...