Ознака: Ел Салвадор

Спасител или моќник: Жестоките методи на претседателот на Ел Салвадор не...

Mалкумина светски лидери предизвикаа истовремено пофалби и критики како претседателот на Ел Салвадор, Најиб Букеле, пренесува Си-ен-ен.  Иако тој е претседател помалку од една година,...

Чаушеску одлучува за абортусите во Ел Салвадор и во САД

Случајот на Евелин Хернандез го привлече вниманието на светската јавност кон законите за забрана за абортус во Ел Салвадор, со што слични предлози за...

Жртвата на силување судена двапати поради чедоморство дочека слобода

Контроверзното судење во Ел Салвадор го привлече вниманието на светот Жртвата на силување која се соочи со 40-годишна затворска казна откако роди мртвороденче е ослободена...

Судбината на Алан Курди ги отсликува трагичните приказни скриени пред очите...

Минаа речини четири години од појавувањето на ужасните слики на удавеното момче на брегот на Егејското Море, а момчето на фотографијата стана глобален симбол...

Силувана жена ќе се соочи со казна затвор од 20 години

Имелда Кортез (20) жртва на силување од очувот (70) ќе се соочи со затворска казна од дваесет години поради обид за убиство на своето...