Ознака: елка

Подолго накитена елка – побериќетна година?

Јануари веќе истекува, првиот месец во новата година, најдолгиот во годината, како што знаат да речат многумина. Не поради нешто друго туку поради големиот...

Ризикувајќи го животот за новогодишна елка, заради туѓа радост и заработка

Во северните планини на Грузија, сезонските работници се искачуваат на застрашувачки височини во потрага по семето од елка, од кое потекнуваат најраскошните елки во...

Над 4.000 граѓани учествуваа во правењето елка од луѓе во Скопје

Околу 4.000 луѓе денеска на Плоштадот „Македонија“ се придружија на обидот за поставување нов Гинисов рекорд за најголема новогодишна елка во светот направена од...

Скопјани денеска ќе ја прават најголемата елка од луѓе за Гинис

Плоштадот „Македонија“ во 13 часот ќе биде местото каде што скопјани ќе се обидат да постават нов Гинисов рекорд за најголема новогодишна елка во...

Град Скопје: Дојдете на плоштад да ја направиме најголемата елка од...

Плоштадот „Македонија“ утре во 13 часот ќе биде местото каде што скопјани ќе се обидат да постават нов Гинисов рекорд за најголема новогодишна елка...

Елката на плоштадот во Скопје ќе светне в петок

Новогодишниот базар „Винтерленд“ ќе почне на 6 декември, петок, со традиционално осветлување на елката. Новогодишните куќарки ќе бидат сместени на новиот плоштад меѓу ГТЦ...

Божиќни снегулки

Девојчето внимателно го намести божиќното чорапче под елката. Секоја година добива многу подароци. Годинава не знае што да посака. Се засрами поради тоа. Го отвори...

Новогодишна елка како од бајка

Новогодишните празници се време што со најголемо задоволство го поминуваме во удобноста на домот и со семејството. Нѐ обзема празнична еуфорија и едвај чекаме...

Волшебна елка на желби за децата од згрижувачки семејства

И годинава, традиционално, по десетти пат, Црвениот крст на Скопје го реализира проектот „Волшебна елка на желби“ за децата сместени во згрижувачки семејства. Елката...

Новогодишната елка ќе блесне во Винтерленд

Новогодишната елка поставена на плоштадот „Македонија“ ќе блесне вечерва. Палењето на светилките на елката точно во 19 часот ќе го означат отворањето на новогодишната населба...