Ознака: ЕЛЕМ

Осветлени безбедносните пунктови на влезот во Дебар

Безбедносните пунтови пред влезот во Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состоја се осветлени. Како што соопшти заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска,...

Поранешното раководство на ЕЛЕМ осудено на по три години затвор

Обвинетите во случајот „Тарифа“, поранешниот генерален директор на ЕЛЕМ Дејан Бошковски и раководителите на сектори Ненад Ѓорговски и Методи Стојменовски се осудени на по...

„Елем“ во јуни продаде вишоци електрична енергија за 4.186.820 евра

АД Еелектрани на Република Македонија информира дека на шести јуни преку јавна аукција продала 4.800 мегават-часови вишоци електрична енергија, за вкупна сума од 198.792...

И со либерализацијата, цената на струјата засега непроменета

Граѓаните што остануваат со универзалниот снабдувач важно е да знаат дека цената на енергијата останува непроменета до јуни, кога се носи нова одлука за...

Нови називи за МИА, ЕЛЕМ и Македонски пошти

На денешната владина седница беше разгледан и усвоен и Извештајот на меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Конечната спогодба со Република Грција,...

Наскоро ќе се избере универзален снабдувач со електрична енергија

Во наредните десетина дена ќе заврши аукцијата по што ќе се избере универзален снабдувач со електрична енергија. Двете заинтересирани компании „ЕВН снабдување“ и „ЕЛЕМ...

Заев: Постои волја да им се простат долговите за струја на...

Постои волја од Владата, ЕЛЕМ и ЕВН да избришеме долгови за струја во вкупен износ од 110 милиони евра на 200.000 граѓани и семејства,...

ЕВН и ЕЛЕМ доставиле понуди за универзален снабдувач

Комисијата за спроведување на постапката за избор на Универзален снабдувач со која претседава академикот Глигор Каневче, денеска, по истекот на рокот за поднесување апликации...

Либерализација на струјата стартува од 1 јануари – останува евтината струја

Нема одложување на либерализацијата на пазарот на електрична енергија. Од 1 јануари следната година и домаќинствата слободно ќе може да избираат од кого ќе...

ЕЛЕМ: Дефект на трафостаница на МЕПСО причина за испадот на блок...

Причина за испадот на третиот блок на РЕК Битола е експлодиран струен мерен трафо на 400-киловолтниот далновод кон Скопје во трафостаницата Битола - 2...