Ознака: електрични возила

Илјадници работни места во Германија се загрозени поради преминот кон електрични...

Поради преминот кон електрични возила, до 2030 година Германија би можела да загуби околу 410.000 работни места, објави германскиот дневник „Ханделсблат“, повикувајќи се на...

Поставен првиот полнач за електрични возила во Битола

Во иднина сопствениците на електрични возила во Битола, кои ги има во сосема мал број, ќе можат своите патнички возила да ги полнат со...

Меркел: Мобилноста во иднина треба да биде удобна, поволна за климата...

Германската канцеларка Ангела Меркел пред состанокот со претставниците на моќната автомобилска индустрија изјави дека до 2030 година во земјата сака милион станици за напојување...

Класичните автомобили преродени како електрични возила

Зборот преродба во автомобилската индустрија често се користи, но недоволно се разјаснува. Кога се користи зборот преродба во конотација на електричните автомобили често се...

Тојота и Панасоник заеднички ќе прават батерија за електрични возила

Јапонските компании Тојота Мотор и Панасоник од идната година ќе се здружат за да произведуваат батерии за електрични возила за да им конкурираат...

Кинескиот град Шензен воведе целосно електричен такси превоз

Еден од најголемите кинески градови Шензен, постигна целосно еколошки пресврт со својата речиси целосно електрична такси флота. Шензен, центар на висока технологија во јужна Кина,...

Дајмлер купува батерии за електрични возила во вредност од 20...

Компанијата Дајмлер планира да купи батериски ќелии во вредност од 20 милијарди евра до 2030 година, во рамки на подготовката за масовно производство на...

Голем раст на продажбата на електрични возила во Европа

Бројката на електрични возила во Европа во првата половина на годината достигна милион, поттикната од растот на продажбата за повеќе од 40 отсто, се...

Хибридите се возила на иднината

Класичните бензински и дизел-автомобили полека но сигурно заминуваат во историјата. Сè почесто се зборува за алтернативни решенија за погонување на новите возила, електричните возила...

Почна воспоставувањето на европска мрежа на станици за полнење на електрични...

Некои од најголемите европски производители на автомобили сакаат да го подобрат користењето на електрични автомобили и да ја поттикнат нивната продажба со воспоставување на...