10 C
Skopje
14.11.2018 - 19:18

Ознака: електрична енергија

Албанија почна со увоз на електрична енергија

Од 7 до 20 октомври албанската Електродистрибуција ќе увезе 112 илјади мегават часови електрична енергија, во вредност од 9,3 милиони евра. Просечната цена во текот...

Расте производството на електрична енергија од обновливи извори

Триесет проценти од вкупната потрошувачка на електрична енергија во Европската Унија се добиени од обновливи извори. Во Македонија, во јули, обновливите извори учествуваат со...

Утре без струја делови од неколку скопски општини

Заради технички зафати во дистрибутивната електро - мрежа, без електрична енергија ќе останат делови од општина Ѓорче Петров, Сарај, Кисела Вода и Сопиште. Во периодот...

Без струја утре дел од Кисела Вода, Сопиште, Чучер Сандево и...

Дел од општините Кисела Вода, Сопиште, Чучер Сандево и Аеродром утре во одреден период од денот ќе немаат струја.  Како што соопшти РЦУК, од осум до 10...

Прогласена вонредна состојба на грчкиот остров Идра

Без електрична енергија од вчера е грчкиот остров Идра, а денеска, генералниот секретар за цивилна заштита на Грција, Јоанис Тафилис прогласи вонредна состојба за...

Делови од Аеродром, Центар, Карпош и Горно Соње утре без струја

Дел од корисниците од улицата „Тодор Чангов“ и подулиците 13, 15 и 16 во општина Аеродром утре од 8:30 до 15 часот ќе останат без...

Без струја утре делови од повеќе скопски општини

Без струја утре ќе бидат делови од скопските општини Карпош, Чучер Сандево, Кисела Вода и Сарај. Во периодот од 09:00 до 15 часот корисниците од зграда...

Без струја утре делови од Карпош, Аеродром, Ѓорче Петров и Студеничани

Без струја утре ќе останат делови од општините Студеничани, Карпош, Ѓорче Петров и Аеродром, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи повикувајќи се на...

ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 2.079.000 евра

АД ЕЛЕМ на 4 јули годинава четврти пат на аукција продаде вишоци електрична енергија. Се продадоа 35.400 мегават-часа во износ од 2.079.000 евра. Просечната...

Анѓушев: Никој со сигурност не може да каже дали струјата во...

Никој со сигурност не може да каже дали цената на електричната енергија во иднина ќе биде пониска. Тоа е како прашањето да го поставите...