Ознака: електрана

Голем пожар избувна во електрана во московскиот регион

Голем пожар избувна денес во гасната електрана во московскиот регион, објави ТАСС, цитирајќи неименуван извор во службите за итни случаи. Неименуван очевидец изјави за новинската...

Серијата „Чернобил“ драстично го зголеми бројот на туристи кои сакаат да...

Успехот на американската телевизиска минисерија во која се зборува за најголемата светска нуклеарна катастрофа во Чернобил, го зголеми бројот на туристи кои сакаат да...

Владата ќе финансира 200 мегавати фотоволтаични електрани

Владата ќе финансира 200 мегавати фотоволтаични електрани, согласно новата владина мерка за поддршка за поддршка во користењето на сончевата енергија, овозможена со новиот Закон...

Чернобил повторно произведува струја

Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околку Чернобил и на местото каде што се случи најголемата нуклеарна катастрофа...