14.4 C
Skopje
23.4.2019 - 16:45

Ознака: ек

ЕК со повик до Романија да го ревидира контроверзниот закон

Европската комесарка за правда, потрошувачи и полова еднаквост Вера Јoурова, во интервју за германскиот весник „Ди Велт“ ги повика романскиот власти да го ревидираат...

ЕК го одобри преземањето на „Горење“ од кинеската „Хисенс“

Европската комисија(ЕК) го одобри купувањето на словенечкиот производител на апарати за домаќинство „Горење“ на кинеската компанија „Хисенс Груп“ (Hisense Group). Проценето е дека ова преземање...

ЕК презема мерки со цел да се справи со купени пасоши...

Европската комесарката за правда Вера Јурова, најави дека Европската Комисија ќе презема мерки да се справи со сѐ побројните „купени“ пасоши од ЕУ земји...

Онлајн анкетата за летното сметање на времето во Европа предизвика голем...

Европската онлајн анкета за евентуално укинување на праксата на поместување на стрелките на часовникот нанапред во текот на летното сметање на времето, предизвика голем...

ЕК за говорот на Иванов: Сите да обезбедат имплементација на договорот...

Европската комисија(ЕК) реагираше на говорот на претседателот Ѓорѓе Иванов вчера на Мечкин Камен, во кој тој изјави дека не го поддржува договорот со Грција...

Дополнителни 37 милиони евра за мигрантите во Грција од ЕК

Европската комисија и додели дополнителни 37,5 милиони евра за подобрување на условите за прием на мигрантите во Грција. Грчките власти ќе добијат 31,1 милиони евра...

ЕК: Косовските царини се штетни и загрижувачки

По повеќе дена чекање да се види дали Косово и земјите од регионот ќе успеат да ги надминат разликите во трговскиот спор, Европската комисија...

ЕК ќе го активира Механизмот за цивилна заштита за да и...

Европската комисија(ЕК) во следните неколку часа ќе го активира Европскиот механизам за цивилна заштита за да и помогне на Грција каде во пожарите досега...

ЕК: Албанија да го намали јавниот долг

Европската комисија ја советува албанската Влада да ја продолжи политиката за намалување на јавниот долг и неповолните кредити, искористувајќи ја позитивната динамика во економијата. Во...

ЕК: Косовските царини имаат негативен ефект врз регионалната трговија

Европската Комисија бара итни појаснувања од косовската Влада за воведувањето царини врз овошјето и зеленчукот, јави дописничката на МИА од Брисел. Испратено е писмо до...