8.7 C
Skopje
22.10.2019 - 8:39

Ознака: ек

ЕК: Бојкотот на опозицијата го поткопува европскиот пат на Албанија

Одлуката на албанските опозициски пратеници за откажување од мандатите ја поткопува европската перспектива на Албанија, изјави денеска портпаролката на високата претставничка на ЕУ за...

Европската комисија ѝ се заканува на Полска

Европската комисија се закани дека ќе преземе казнени мерки против Полска, објави „Јуроњуз“. Изданието наведува дека потпретседателот на Еврокомисијата, Франс Тимерманс најавил дека Брисел...

Тереза Меј на нови разговари со Јункер и со лидерите на...

Британската премиерка Тереза Меј во текот на следната недела во Брисел ќе разговара со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Таквиот потег доаѓа по...

ЕК за неколку дена треба да почне да користи „Северна Македонија“

Европската Комисија се подготвува за неколку дена да почне да го користи новото име „Република Северна Македонија“, јави дописничката на МИА од Брисел. Откако двете...

Слободата на говор само како изговор

Откако ЕК завчера се огласи во однос на заканите со тужби кон македонските новинари од страна на некои државни функционери, повторно се актуелни прашањата...

Европскиот парламент го призна Гуаидо за претседател на Венецуела

Европскиот парламент усвои резолуција со која го признава Хуан Гуаидо како легитимен привремен претседател на Венецуела, јави дописничката на МИА од Брисел. Резолуцијата е поднесена...

ЕУ: Фејсбук, Гугл и Твитер повеќе да работат во борбата против...

Eвропската унија побара од Фејсбук, Гугл и Твитер повеќе да работат во борбата против лажни вести, непосредно пред европските избори во мај. Европската комисија денеска...

Мицкоски до Даниелсон: Корупцијата и криминалот го разјадуваат општеството

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес се сретна со Директорот на Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, Кристијан Даниелсон, при...

ЕК започнува консултации за зајакнување на еврото

Европската комисија започна консултации со релевантни соговорници во обид да ја зајакне меѓународната улога на еврото, јави дописничката на МИА од Брисел. Комисијата соопшти дека...

ЕК го казни Мастеркард 570 милиони евра

Европската комисија(ЕК) соопшти дека го казнила Мастеркард со 570,6 милиони евра (648,3 милиони долари) за ограничување на можноста на трговците да имаат полза од...