16 C
Skopje
19.2.2019 - 16:40

Ознака: ек

ЕК нема на ниту една земја да и наметне бегалски кампови

Европската комисија сака соработка со земјите од северна Африка за прашањата за миграцијата, но никому не сака да наметне отворање бегалски кампови, изјави денеска...

ЕК догодина ќе се фокусира на развој на вештачката интелигенција

Европската Комисија(EK) ги откри своите планови за преминување на гласање од консензус на квалификувано мнозинство во одреден број области. За разлика од шпекулациите кои кружеа...

Европската Комисија не дозволува забрана на глифосатот

 Земјите членки не смеат да го забранат глифосатот, супстанца за која постои сомнеж дека е канцерогена, одлучи денеска Европската Комисија. Оваа одлука доаѓа откако белгискиот...

ЕК поднесе тужба против Полска пред Судот на ЕУ

Европската комисија(ЕК) денеска поднесе тужба против Полска пред Судот на ЕУ поради „прекршување на начелото за независност на судската власт“. ЕК воедно бара од Судот...

Коцијанчич ги предупреди Приштина и Тирана да ги почитуваат одредбите од...

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич денеска ги предупреди Приштина и Тирана дека имаат обврска во целост да ги почитуваат одредбите од Спогодбата за...

ЕК бара брзо бришење на терористичките содржини на Интернет

Европската Комисија денеска предложи нови правила за отстранување на „терористички содржини“ на интернет во рок од еден час. Секоја интернет платформа која ќе сака да...

Јункер најави јакнење на Фронтекс и укинување на поместувањето на часовникот

Претседателот на Европската комисија(ЕК) Жан Клод Јункер во својот говор за „состојбата на Унијата“ во Европскиот парламент(ЕП) најави повеќекратно јакнење на Фронтекс за да...

Брисел не се произнесува јавно за размената на територии меѓу Белград...

По последната рунда преговори во петокот помеѓу претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, од Европската комисија нема јавни коментари за...

Јункер: ЕК ќе препорача укинување на зимското и летното сметање на...

Европската комисија(ЕК) ќе им препорача на земјите-членки на ЕУ да прекинат со поместувањето на стрелките на часовникот, односно со летно и зимско сметање на...

Речиси 4,6 милиони одговориле на анкетата за потребата од летно и...

Речиси 4,6 милиони граѓани и организации придонеле со свои одговори во јавната консултација на Европската комисија за сметањето на летното време. Врз основа на резултатите...