10 C
Skopje
16.11.2018 - 11:05

Ознака: ек

Јункер: ЕК ќе препорача укинување на зимското и летното сметање на...

Европската комисија(ЕК) ќе им препорача на земјите-членки на ЕУ да прекинат со поместувањето на стрелките на часовникот, односно со летно и зимско сметање на...

Речиси 4,6 милиони одговориле на анкетата за потребата од летно и...

Речиси 4,6 милиони граѓани и организации придонеле со свои одговори во јавната консултација на Европската комисија за сметањето на летното време. Врз основа на резултатите...

Анкетата на ЕУ за летното сметање на времето завршува вечерва

Европејците имаат време до вечерва да го разгледаат завршувањето на практиката на поместување на стрелите за еден час напред во периодот од март до...

Мирел: Поделба на Косово носи ризик за Македонија

Поранешниот генерален директорот за проширување во Европската Комисија, Пјер Мирел, во интервју со МИА изрази голема загриженост поради изјавите за поделба на Косово и...

Полска на чекор од тужба пред Европскиот Суд за правда

Европската Комисија соопшти дека не е задоволна од одговорите на полската влада во врска со независноста на полското судство и дека продолжува со постапката....

ЕК со повик до Романија да го ревидира контроверзниот закон

Европската комесарка за правда, потрошувачи и полова еднаквост Вера Јoурова, во интервју за германскиот весник „Ди Велт“ ги повика романскиот власти да го ревидираат...

ЕК го одобри преземањето на „Горење“ од кинеската „Хисенс“

Европската комисија(ЕК) го одобри купувањето на словенечкиот производител на апарати за домаќинство „Горење“ на кинеската компанија „Хисенс Груп“ (Hisense Group). Проценето е дека ова преземање...

ЕК презема мерки со цел да се справи со купени пасоши...

Европската комесарката за правда Вера Јурова, најави дека Европската Комисија ќе презема мерки да се справи со сѐ побројните „купени“ пасоши од ЕУ земји...

Онлајн анкетата за летното сметање на времето во Европа предизвика голем...

Европската онлајн анкета за евентуално укинување на праксата на поместување на стрелките на часовникот нанапред во текот на летното сметање на времето, предизвика голем...

ЕК за говорот на Иванов: Сите да обезбедат имплементација на договорот...

Европската комисија(ЕК) реагираше на говорот на претседателот Ѓорѓе Иванов вчера на Мечкин Камен, во кој тој изјави дека не го поддржува договорот со Грција...