4.2 C
Skopje
5.12.2020 - 23:28

Ознака: ек

Не испуштајте ниедна буква од извештајот на ЕК за Македонија!

Неодамнешниот извештај на ЕК покажа дека Македонија забележала „умерен напредок“, но со годините стагнација и назадување на оваа земја ѝ е потребен турбонапредок за...

ЕК го објави извештајот за Македонија

Еврокомесарот за проширување и добрососедство Оливер Вархеји денеска го презентира Извештајот за напредокот, Пакетот за проширување и Инвестицискиот план за Западен Балкан. Во извештајот, меѓудругото...

ЕК подготвува план за заштита на избори од лажни вести...

Потпретседателката на Европската комисија Вера Јурова најави дека заштитата на фер и слободни избори од лажни вести, дезинформации и од говор на омраза ќе...

ЕК ја симна забраната за извоз на маски за Западен Балкан

Европската комисија соопшти дека е донесена одлука рестрикциите за извоз на заштитни маски, од 26 април да не важат повеќе за земјите од Западен...

Тимоние: Извештајот на ЕК и методологијата се охрабрувачки за старт на...

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, денеска го прими амбасадорот на Република Франција во нашата земја Кристијан Тимоние. Амбасадорот Тимоние на средбата рече дека Франција со...

Европската комисија ја повтори препораката за почеток на преговорите со ЕУ

Европската комисија потврди дека Македонија и Албанија ги исполниле условите за започнување на преговорите за пристапување во Европската Унија. Извештајот го потврдува напредокот постигнат...

ЕК на петти февруари ќе ја претстави новата методологија за проширување

Европската комисија на петти февруари ќе излезе со одговор на предлогот за нова методологија за проширување што ја даде Франција. Тоа, всушност, ќе биде одговор...

Во ЕУ дејствуваат 5.000 организирани криминални групи

ШОКАНТНИ СОЗНАНИЈА НА НОВИОТ ЕВРОКОМЕСАР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ Раководството во Брисел подготвува нови законски мерки и политики за многу посилен Европол, со што истовремено подобро...

Економскиот исчекор како единствена алтернатива

Во меѓувреме, актуелната полемика внатре во ЕУ е интересна за следење и од македонска перспектива на настаните, бидејќи нашата држава претендира во иднина да стане...

Условите за Македонија и Албанија не треба да се менуваат

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, денеска при посетата на Загреб изјави дека Албанија и Македонија ги исполнуваат условите за почеток на...