Ознака: ек

ЕК ја пријави Словенија пред судот на ЕУ

Европската комисија ја пријави Словенија пред судот на Европската унија во Луксембург поради спорот во однос на криминалистичката истрага во словенечката Централна банка од...

Треска и Матка викендов пак во знакот на кајакот

Меѓу фаворитите за висок пласман на 51-от ИКАС во К-1 се и младите македонски претставници Ангелчо Петрушевски и Христијан Игнатов, како и Љубомир Спасиќ...

Европа одблиску ја следи ситуацијата со мигрантите во Грција

Европската Комисија одблиску ги следи случувањата во северниот дел на Грција со групата бегалци и мигранти кои се упатиле кон Солун и наводно се...

Брисел порача: Ќе биде, но само ако ве биде

Уште минатата година се славеше и се величаше наводното добивање датум за преговори со Унијата, кој, пак, сѐ уште никако да стигне. Овој пат...

Меј жали за отфрлањето на договорот, ЕУ бара решение од Лондон

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека „длабоко жали“ поради одлуката на Долниот дом на Парламентот во Лондон вторпат да го отфрли договорот за брегзит. Меј...

ЕК: Бојкотот на опозицијата го поткопува европскиот пат на Албанија

Одлуката на албанските опозициски пратеници за откажување од мандатите ја поткопува европската перспектива на Албанија, изјави денеска портпаролката на високата претставничка на ЕУ за...

Европската комисија ѝ се заканува на Полска

Европската комисија се закани дека ќе преземе казнени мерки против Полска, објави „Јуроњуз“. Изданието наведува дека потпретседателот на Еврокомисијата, Франс Тимерманс најавил дека Брисел...

Тереза Меј на нови разговари со Јункер и со лидерите на...

Британската премиерка Тереза Меј во текот на следната недела во Брисел ќе разговара со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Таквиот потег доаѓа по...

ЕК за неколку дена треба да почне да користи „Северна Македонија“

Европската Комисија се подготвува за неколку дена да почне да го користи новото име „Република Северна Македонија“, јави дописничката на МИА од Брисел. Откако двете...

Слободата на говор само како изговор

Откако ЕК завчера се огласи во однос на заканите со тужби кон македонските новинари од страна на некои државни функционери, повторно се актуелни прашањата...