Ознака: екстремизам

Франција планира да затвори шест џамии поради промовирање екстремизам

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин изјави дека владата започнала процедури за затворање на шест џамии и укинување на бројни здруженија, кои имале...

Радикална колумна

Да се разбереме: радикалност не е екстремизам, туку зафаќање на проблемите од коренот, а не од врвот со козметички промени. Па да почнам со...

Заев: Ги спроведуваме највисоките стандарди во ресоцијализацијата на терористичките повратници

Како членка на НАТО и на глобалната коалиција за борба против тероризмот Северна Македонија ги спроведува највисоките стандарди во борбата со насилниот екстремизам и...

Новите глави на калифатската хидра

Исламската држава (ИД) соопшти дека воспоставила контрола врз нејзината „прва територија“ во Индија, пренесува „Ројтерс“. ИД тврди дека територијата ги опфаќа северните области Кашмир...

Колку е распространет ултрадесничарскиот екстремизам?

Нападите врз двете џамии во Нов Зеланд повторно ги актуализираа прашањата за раширеноста и заканите од крајно десничарскиот екстремизам Британскиот министер за безбедност деновиве изјави...

Како екстремната десница гo прифати моделот на Исламската држава

Тероризмот станува феномен кој константно се глобализира. Осомничениот терорист кој стои зад ладнокрвниот напад и убиството на 49 муслимани во две џамии во Крајстчерч,...

Изложба на фотографии на тема „Спречување на насилен екстремизам“ во Македонија

Со изложба на фотографии на тема „Спречување на насилен екстремизам” продолжија активностите од проектот „Јакнење на отпорноста на локалните заедници кон насилен екстремизам во...

Напаѓачот од Питсбург, Брејвик и Руф обединети во искривените сфаќања

Немаше логично објаснување за масакрот во синагогата во Питсбург во кој настрадаа 11 луѓе, но откако медиумите го идентификуваа напаѓачот Роберт Бауерс и стекнаа...