12.2 C
Skopje
8.12.2019 - 16:07

Ознака: екстрадиција

Груевски не е уапсен, се бара негова екстрадиција

Министерството за правда ги демантира гласините кои се појавија во јавноста дека поранешниот премиер и екслидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој избега во Унгарија,...

Косовските власти не знаат каде e Африм Исмаиловиќ

Министерството за правда добило одговор дека косовските власти не знаат каде се наоѓа Африм Исмаиловиќ, кој е обвинет во случајот „Монструм“ за петкратното убиство...

Косово најави екстрадиција на обвинетите во случајот „Монструм“

Косовскиот министер за внатрешни работи, Екрем Мустафа, изјави дека обвинетите во случајот „Монструм“ Алил Демири и Африм Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани кога ќе бидат...

Белгија на 29 октомври ќе одлучува за екстрадицијата на Пучдемон

Белгискиот суд на 29 октомври треба да донесе одлука по барањето на Шпанија за екстрадиција на поранешниот премиер на Каталонија, Карлес Пучдемон, под чие...

 Косово не одговара на барањата за екстрадиција на осомничените во „Монструм“

Министерството за правда испрати официјално соопштение со цел детално да ја информира јавноста за постапката за екстрадиција на двајцата осомничени во случајот „Монструм“, Алил...

Беџети одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да ја потпише екстрадицијата за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири. Ова се...

Асанж во притвор сѐ додека не се разгледа барањето за екстрадиција...

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ќе остане во притвор сѐ додека не се разгледа барањето за негова екстрадиција во САД. Ваква одлука донесе судот...

Врховен одлучи Морина да не се екстрадира во Србија

Врховниот суд денеска ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. Во...

Вицепремиер за евроинтеграција ја загрозува евроинтеграцијата

ЕКСПЕРТИТЕ ЗА СЛУЧАЈОТ „МОРИНА“ И ВЛИЈАНИЕТО НА ПОЛИТИКАТА ВРЗ СУДСТВОТО И ПРАВНАТА ДРЖАВА На можност со несакани последици за евроинтеграциите предупредува професорот на Правниот факултет...

Кривичниот суд го одби барањето за екстрадиција на Морина

Кривичниот суд го одби барањето за екстрадиција на Томор Морина во Србија. Оттаму велат дека не се исполнети условите за негова екстрадиција. - Кривичниот совет...