11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 1:32

Ознака: експлозија

Десетици загинати во експлозии во близина на училиште во Кабул

Најмалку 40 луѓе загинаа, а десетици се повредени, во неколку експлозии во близина на училиште во главниот град на Авганистан, Кабул. - Станува збор е...

Бугарија се сомнева дека Руси подметнале експлозии во фабрики за оружје

Бугарското обвинителство се сомнева дека шестмина Руси организирале четири експлозии во бугарски фабрики за оружје, во периодот од 2011 до 2020 година, изјави денеска...

Чешкото министерство за финансии подготвува тужба за експлозијата во магацинот за...

Долниот дом на чешкиот парламент усвои документ со кој се повикува владата да побара обештетување од Русија за експлозијата од 2014 година, во складиштето...

Бабиш: Агeнтите кои го отруја Скрипаљ, се поврзани со експлозијата во...

Двајца руски државјани, обвинети за труење на Сергеј Скрипаљ во 2018 година во градот Солсбери во Велика Британија, се поврзани со експлозијата во магацинот...

Шестмина повредени при експлозија на плинска боца во Матејче

Шест лица се повредени во експлозија на плинска боца која се случила синоќа во викендица во селото Матејче. Во село Матејче, во месноста викана Матејачки...

Експлозија на плоштад во Иран, има мртви

Едно лице загина, а три се повредени во експлозија на плоштад во иранскиот град Сараван. Локалната телевизија го опиша инцидентот како „терористички акт“ во кој...

Најмалку 20 мртви во експлозија на автомобил-бомба во Могадиш

Најмалку 20 лица загинаа, а 30 се повредени вечерва во експлозија на автомобил-бомба пред ресторан во близина на пристаништето во сомалиската престолнина Могадиш, соопштија...

Експлозија на автомобил-бомба во близина на претседателската палата во Сомалија

Автомобил бомба експлодира во Могадишу, во близина на сомалискиот Парламент и претседателската палата, околу 9 часот по локално време, пренесува Си-Ен-Ен. Како што соопшти локалната...

При експлозија во Русија срушен трговски центар

Во Владикавказ, на југот на Русија, утрово се случи силна експлозија, во која беше уништен цел трговски центар. Локалната служба за спасување трага по повредени....

Силна експлозија во Словениjа, загинале татко, син и нивниот сосед

Три лица загинале во експлозија што се случила денеска околу 15.30 часот во Ланчово во општина Радовљица, во северозападна Словенија, за која причините сè...