Ознака: експлозија

Силна експлозија во близина на Белград, најмалку двајца загинати и 15...

Најмалку две лица загинаа во експлозија што се случи околу 14 часот во фабрика за оружје во белградската населба Лештане, пренесуваат медиумите во регионот. Станува...

Четворица загинати во експлозија во фабрика за оружје во Романија

Во експлозија во фабрика за оружје во јужна Романија загинаа четири лица, а четворица се повредени, јавуваат локалните медиуми. Експлозијата, како што пишуваат медиумите, била...

Eксплозија на цистерна во Сиера Леоне, има загинати и повредени

Цистерна со гориво експлодира во предградие на главниот град на Сиера Леоне, Фритаун. Експлозијата однесе најмалку 84 животи. Експлозијата се случила вчера откако цистерната се...

Експлозија на гас уништи ресторан во Кина

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во североисточна Кина, објавија денеска...

Силна експлозија во џамија во Авганистан

Силна експлозија одекна денеска во џамија во авганистанскиот град Кандахар, пренесува АФП. Засега не е познат точниот број на жртви. Експлозијата се случила за...

Десетици загинати во експлозија на џамија во Авганистан

Силна експлозија зафати шиитска џамија за време на петочната молитва во авганистанската провинција Кундуз, јавија светските агенции. Според нивните извештаи локалните власти ја потврдиле експлозијата. #تازه انفجار...

Експлозија во Гетеборг најверојатно предизвикана од поставена експлозивна направа

Повеќе лица беа тешко повредени во утринската експлозија и пожарот во шведскиот град Гетеборг, а полицијата истражува дали е поставена експлозивна направа. Најмалку 25 лица...

Серија експлозии во воена база во Казахстан, има загинати и голем...

Најмалку пет лица загинаа, а 90 се повредени во серија експлозии во воена база во јужен Казахстан, јавуваат светските агенции. До експлозиите дошло откако избувнал...

Најмалку 60 загинати и стотици повредени во нападите во Авганистан

Најмалку 60 лица загинаа, а повеќе од 140 се повредени за време на терористичките напади во Кабул што се случија на влезот на аеродромот...

Експлозија во близина на аеродромот во Кабул

Во близина на аеродромот во Кабул, Авганистан, попладнево се случи експлозија, потврди портпаролот на Пентагон, Џин Кирби. Засега нема информации за жртви. Талибански претставник тврди дека...