Ознака: експлозија

Што се крие зад мистериозната експлозија во иранскиот нуклеарен објект?

Силната експлозија во иранскиот нуклеарен објект што се случи минатата недела веројатно претставува саботажа, истакнаа разузнавачите и експертите за оружје, но аналитичарите имаат поделени...

Турција се справува со последиците од експлозијата во Хендек

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е во предградието на градот...

Десетици повредени во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет“. Пожарникари и амбулантни возила беа испратени во...

Мистериозна експлозија во близина на Техеран рашири теории на заговор

Кога голема експлозија го осветли небото над Техеран минатата недела, иранската влада бргу го окарактеризира случајот како експлозија на гас во воената база „Парчин“,...

Немири во Тирана, експлозија одекна меѓу толпата демонстранти

Едно лице е повредено во неразрешен инцидент во Тирана, каде илјадници луѓе по втор пат се собраа да протестираат против уривањето на зградата на...

Тројца членови на ООН загинаа, а четворица се повредени во експлозија...

Тројца членови на мировните сили на Обединетите нации во Мали загинаа, а четворица беа сериозно повредени кога импровизирана експлозивна направа експлодира за време на...

Три ракети експлодираа во близина на аеродромот во Багдад

Три ракети Катјуша утрово паднаа во близина на меѓународниот аеродром во Багдад, се вели во соопштението на ирачката армија. Ракетите, наводно, биле лансирани кон воениот...

Експлозија на камион-бомба во сириски Африн уби повеќе од 40 цивили

Десетици луѓе, меѓу кои и деца, загинаа во експлозија во сирискиот град Африн откако камион-бомба експлодирал среде преполна улица. Турција веднаш ги обвини за...

Експлозија во деловен центар во Москва

Експлозија одекна денеска во деловниот центар „Панорама“ во центарот на Москва, недалеку од словачката амбасада, а според руските медиуми, нема жртви. Се верува дека експлозијата...

Три деца загинаа, а шест луѓе се повредени во експлозија на...

Во семејна куќа во кумановското село Романовце утрово експлодирала плинска боца, по што, неофицијално, загинале три деца, а шест лица се тешко повредени. Несреќата се...