Ознака: експлозија

Украина се огради од експлозиите на Крим, Русија вели дека експлодирала...

Киев не е одговорен за вчерашните експлозии во руската воздухопловна база на Крим, изјави Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Владимир Зеленски, сугерирајќи дека...

Експлозија повторно го соочи бугарскиот трговец со оружје со тајната Единица...

Бугарскиот трговец со оружје, Емилијан Гебрев, за британскиот весник „Гардијан“ тврди дека експлозија во негов магацин за оружје во близина на Карнобат, што се...

Експлозија на стадион за крикет во Авганистан, ранети четири лица

Четири лица се ранети во експлозија на граната на стадион за крикет во Кабул за време на натпревар од домашното првенство, соопшти синоќа авганистанскиот Комитет за...

Загинале сите пет лица кои се сметаа за исчезнати по експлозијата...

Во денешната експлозија и пожар во фабриката „Меламин“ во словенечкиот град Кочевје, најверојатно загинале сите пет лица, кои се сметаа за исчезнати, а шестмина...

Експлозија во хемиската фабрика „Меламин“ ја потресе Словенија

При денешната експлозија во словенечката хемиска фабрика „Меламин“ повредени се најмалку 20 луѓе, а двајца се водат како исчезнати. Властите апелираат жителите на Кочевје да...

Најмалку 22 жртви при експлозијата во хотел во Хавана: „Имаше силен...

Најмалку 22 лица загинаа во силна експлозија во хотелот „Саратога“ во центарот на Хавана, а повеќе од 70 лица се повредени, објави кубанската државна...

Истекување на гас предизвикало експлозија на брод во Истанбул?

Експлозија одекна на брод во Истанбул, има и повредени, јави весникот „Сабах“. „Експлозија избувна на брод во бродоградилиште во областа Тузла во Истанбул. Првичните информации...

Украина ги обвини руските тајни служби за експлозиите во Транснистрија

Експлозиите во Транснистрија, одметнатата проруска територија на Молдавија, украинското Министерство за одбрана ги опиша како „планирана провокација на руските тајни служби“. Според соопштението на Телеграм,...

Повеќе од 100 луѓе загинаа во експлозија на илегална нафтена рафинерија...

Во експлозија во нелегална фабрика за преработка на нафта во нигериската држава Риверс вечерва загинаа повеќе од 100 луѓе, изјави претставник на локалната власт. -...

Експлозивна направа разнесе автобус што превезувал затворски чувари во Турција

Во тек е истрага за експлозијата Автобус кој превезувал затворски чувари во западна Турција е кренат во воздух со импровизирана експлозивна направа, изјави турскиот министер...