Ознака: експлозив

Дрога и експлозив пронајдени кај 16-годишник од Скопје

Обвинителството бара поведување подготвителна постапка со предлог за определување мерка притвор спрема момче на возраст од 16 години кај кое биле пронајдени дрога и...

Претреси во Скопје, пронајдени фалсификувани долари, експлозив и дрога

Во координирана полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и...

Со експлозив оштетени три полски супермаркети во Холандија

Експлозивната направа била активирана пред продавница со полски производи во холандскиот град Бевервијк, соопшти полицијата, што е трет ваков напад во последните 24 часа. Нема...

Уништување на експлозивни и убојни средства на полигонот Криволак

На воениот полигон Криволак денеска ќе се изврши третото и последно уништување на експлозивни и убојни средства за годинава, откако на 9 и 14...

Писма со експлозив ја вознемирија Холандија

Холандската полиција го испитува случајот со испраќањето писма со експлозив на адресите на многубројни претпријатија во три града. Полицијата ги повика граѓаните да бидат...

Скопје може мирно да спие: Ракетното гориво од „Теас-Темко“ изнесено од...

Големата количина опасни и експлозивни материјали лоцирани меѓу населените места Ново Село и Волково, Скопско, што неколку години претставуваше едно од најголемите загадувачки жаришта...

Плажа во Барселона евакуирана поради експлозивна направа

Властите во Барселона ја евакуираа популарната плажа Сан Себастијан поради експлозивна направа. Според шпанските медиуми, станува збор за неексплодирана направа од Втората светска војна. Полицијата оформи...

Германската полиција затвори сајт со упатства за изработка на бомби

Германската полиција денеска соопшти дека во соработка со колегите од Литванија и Хрватска затворила интернет-страница на која биле поставени упатства за изработка на бомби. Полицијата...

Откриена лабораторија за експлозив непосредно пред најавените масовни протести во Хонгконг

Полицијата во Хонгконг, денеска, во пресрет на новите протести против владата пронашла тајна лабораторија за изработка на експлозиви, во која имало и пропаганден материјал...

Пронајден експлозив во близина на Брисел, уапсено едно лице

Белгиските власти уапсија еден човек откако беше пронајдена мала количина експлозив на прометна пруга во близина на Брисел. Обвинителството соопштило дека осомничениот немал профил...