Ознака: експлозиви

Поштенскиот бомбаш ја тероризира Холандија, барајќи биткоин исплата

Вработените во поштата во Амстердам, како и стотици други во компаниите ширум Холандија постојано се на штрек поради низата испратени писма-бомби. Непознатиот испраќач бара...

Уапсени демонстранти поради тестирање експлозиви во Хонконг

Полицијата во Хонгконг соопшти дека денеска уапсила тројца мажи заради тестирање експлозиви од домашно производство, за кои се сомневаат дека се наменети за користење...

Две лица уапсени во Каталонија поради експлозиви и планирање напади

Двајца мажи уапсени под сомнение за заговор за насилни дејства во Каталонија им кажале на шпанските истражители дека правеле и тестирале експлозиви, изјави извор поврзан со...

Три пакети со експлозиви на аеродромите и железничката во Лондон

Полициските сили за борба против тероризмот разгледуваат три пакети со експлозиви, најдени на аеродромите „Хитроу“ и „Лондон Сити“ и на железничката станица „Ватерло“ во...