-8.2 C
Skopje
25.1.2022 - 3:36

Ознака: експерти

МСУ стана членка на глобална мрежа на експерти

Музејот на современата уметност - Скопје стана дел од Меѓународната комисија на музеи и колекции на модерна уметност (ЦИМАМ), во која членуваат директори и...

Koронавирусот до пролет ќе биде како настинка во Велика Британија

Генетичарот и имунолог Џон Бел од Универзитетот Оксфорд рече дека до пролетта следната година, коронавирусот може да изгледа како настинка, бидејќи нашиот имунитет станува...

Експерти за пожари од Франција на терен кај Ласкарце

Според најавите од ЦУК во Македонија пристигнале експерти за високо ризични пожари од Франција. Надлежните во Центарот нагласија дека со француските експерти имале конструктивна средба...

Државјанство само по Устав и закон, никако со политички пазар

Македонија во неколку наврати во минатото им додели државјанства на странски граѓани, со што вештачки се наруши етничката рамнотежа во државата, односно нагло се...

Експерти на СЗО конечно го посетија првото жариште во Вухан

Истражниот тим на СЗО го посети пазарот во Вухан, кој беше дистрибутивен центар за храна за време на заклучувањето од 76 дена минатата година. Десетчлениот...

Мисијата на СЗО во Кина останува обвиена во тајност

Тим експерти од Светската здравствена организација (СЗО) денес пристигнаа во Вухан со цел да спроведат истрага за потеклото на ковид-19. Но, истрагата започнува многу...

Експертите од СЗО в четврток ќе пристигнат во Вухан

Кина објави дека експерти од Светската здравствена организација (СЗО) ќе ја почнат посетата на Вухан в четврток, од каде што се рашири пандемијата на...

Путин ќе го послуша мислењето на професионалците за вакцината

Рускиот претседател Владимир Путин ќе го послуша мислењето на професионалците кога ќе донесе одлука за вакцинација, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Општо земено,...

Вакцината на „Модерна“ ефикасна и безбедна, велат експерти

Вакцината на „Модерна“ е безбедна и ефикасна 94 проценти, соопштија американските експерти за вакцини, отворајќи го патот за одобрување за итни случаи во САД,...

Внимавајте на децата и во детските базени

Дури десет проценти од давењата на децата се случиле во детските шарени базени, кои на возрасните им изгледаат комплетно безбедно. Просечната длабочина во која...