Ознака: економски форум

Бизнис-инфо

ЕЦБ ги задржа референтните каматни стапки Европската централна банка (ЕЦБ) ги потврди важечките рекордно ниски клучни каматни стапки во еврозоната и најави сеопфатна анализа на...

Грета: Лидерите во Давос ги занемарија сите барања на климатските активисти

Климатските барања се целосно игнорирани, гласи констатацијата на шведската тинејџерка Грета Тунберг, изнесена денека на Светскиот економски форум во Давос, на кој таа беше...

Климатските промени во фокусот на Светскиот економски форум во Давос

Годишниот Светски економски форум, кој се одржува во Давос, Швајцарија, започнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се...

Лидерите од Западен Балкан ја зајакнуваат економската соработка во Женева

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, присуствуваат на состанокот што го организира Светскиот економски форум во Женева, на...

Почнува 29. најголема економска конференција во Европа

Најголемата економска конференција во Централна и Источна Европа, со учество на над 4.500 гости, политичари, шефови на држави, економисти, експерти, научници, бизнисмени, од целиот...

Заев и Хан на Виенскиот економски форум

Премиерот Зоран Заев денеска во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори – нови перспективи за Република...

Европа чека големи одлуки од Балканот

ЕУ имаше премногу услови за земјите од соседството, а премалку награди. Таквата политика не даде резултати и создаде нервоза кај властите во тој регион....

Путин: Иран ги спроведува своите меѓународни обврски

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска на Економскиот форум во Санкт Петербург, изјави дека Москва е подготвена за дијалог со САД, но, за предложениот...