Ознака: економски мерки

Антикорупциска отвори предмет за првиот сет економски мерки

Државната комисија за спречување корупција отвори предмет за првиот сет економски мерки. Со тоа, антикорупциска ќе ги проверува фирмите што добиле средства, но и...

Избори да, но во пакет со силни здравствени и економски мерки

Пресвртна точка по драстичното олабавување на рестриктивните мерки Два аспектa на корона-кризата во контекст со претстојните вонредни парламентарни избори се во фокусот на вниманието на...

Заев: Трет пакет економски мерки од 355 милиони евра

Да се помогне секому кому му е потребна помош, динамичен раст и градење нова развојна македонска економија базирана на иновативни решенија. Тоа беа принципите...

СДСМ: Пакетот економски мерки е позитивно оценет од ММФ

Со цел за поефикасно справување со последиците врз економијата предизвикани од глобалната пандемија од коронавирусот се реализира големиот пакет првични економски мерки вредни 200...

Прераспределени 6,5 милијарди денари од буџетот за економски мерки

Владата на денешната седница ја донесе одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите во согласност со која...

Економски мерки без мерки

Разбирањето на солидарноста значи во засегнатите сектори и фирми сите да придонесат за поднесување на товарот на економската криза, и тоа работници - работодавци...

Стартува ослободувањето од персоналец и данок на добивка за погодените фирми

Даночните обврзници кои остваруваат доход од самостојна дејност и обврзниците на данокот на добивка можат да бидат ослободени од плаќање аконтации, со цел задржување...

Американската економија ќе добие помош од два трилиона долари

Американските законодавци постигнаа согласност за пакет за спасување на економијата вреден два трилиона американски долари, соопшти Белата куќа. Економските мерки ќе овозможат директни плаќања на...

Милошоски апелира до власта да ги прифати мерките на ВМРО-ДПМНЕ

Сметаме дека ситуацијата е алармантна и дека владата не треба да чека да се случат отпуштања и крахирања на фирми, а потоа да реагира,...

Владата го усвои пакетот економски мерки за справување со последиците од...

На денешната седница е усвоена и Одлука за определување на највисоките цени на одделни производи во трговијата на големо и трговијата на мало на:...