10.8 C
Skopje
5.4.2020 - 17:06

Ознака: економска соработка

На Европа ѝ се потребни милијардите на Кина, но дали ја...

Од челик до железница, Пекинг троши милијарди во државите на ЕУ, но дали очекува нешто за возврат? Гардијан Авторка: Џулиет Фергусон Крајната станица на железничката линија од...

Грчки молк за економската соработка со балканските соседи

На годинашниот Меѓународен саем во Солун немаше штандови на фирми од соседните Македонија и Албанија За Грција соседните земји на Балканот се важни пазари, вклучувајќи...

Пазари во соседството има, нема патишта до нив

Освен повремените блокади, за слабата економска соработка меѓу земјите во регионот придонесува и лошата инфраструктурна поврзаност, конкретно со Косово, Албанија и со Бугарија. Пругата...

Заев-Церар: Има потенцијал за подобра економска соработка меѓу Македонија и Словенија

Има голем потенцијал за унапредување на македонско-словенечката економска соработка, порачаа денеска на македонско-словенечкиот бизнис форум премиерите Зоран Заев и Миро Церар. Двајцата премиери нагласија дека...