Ознака: економска криза

Ексклузивно од Шри Ланка: За гориво се чека и по седум...

Аналитичарот и новинар од главниот град на Шри Ланка, Коломбо, специјализиран за глобална политика и историја, Чамара Суманапала, за „Нова Македонија“ зборуваше за комплексната...

Погодените од кризата во Шри Ланка искористија прилика да уживаат во...

Демонстрантите скокаа во базенот и се излежуваа на креветите, а на големите телевизори гледаа крикет и вести за нивниот упад во претседателската палата и...

Претседателот и премиерот на Шри Ланка понудија оставки по немирите

Претседателот на Шри Ланка Готабаја Раџапакса одлучи да се повлече од функцијата на 13 јули, објави денеска парламентарниот спикер Махинда Јапа Абејвардена. Соопштението е објавено...

Незадоволството во Шри Ланка доведе до упад во претседателската резиденција

Илјадници демонстранти денеска упаднаа во резиденцијата на претседателот на Шри Ланка, Готабаја Раџапакса. Раџапакса ја напуштил резиденцијата неколку минути пред упадот на демонстрантите и армијата...

Ниту една од западните иницијативи не е рамна на итноста на...

АНАЛИЗА - Зошто оваа глобална економска криза е поинаква? (2) Распадот на соработката може да биде најтрајниот и најзагрижувачки ефект од сегашната серија кризи што...

За да ја надминеме инфаторната криза потребни се економски одлуки, а...

За да ја надминеме инфлаторната криза потребни се храбри и одговорни економски одлуки, кои нема да се водат од дневно-политичката агенда. Тие ќе се...

Бесими: Ова е време на големи економски предизвици, неопходно е внимателно...

Обезбедување фискална поддршка во годинашниот Буџет за надминување на ефектите од кризата, внимателно следење на ценовните движења и зачувување на ценовната стабилност на среден...

Заев: Кризата бара сериозни промислувања и одговори за да се помогне...

Кризата бара сериозни промислувања и сериозни одговори за да може да им се помогне на економиите, а со тоа на граѓаните, порача поранешниот премиер...

Бектеши: Kризата кај нас е увезена од странство, но преземаме мерки...

Само во последните 24 дена имаме 1400 тони увезено масло за јадење, има доволни количини на основни прехранбени производи. Ние како Влада ќе дозволиме...

Битиќи: Државата ги презеде сите механизми што ги има в раце...

Во овој момент, нагласи, кога се соочуваме со ваква криза, нашите граѓани треба да бидат спокојни затоа што храна има за сите, а ние...