13.8 C
Skopje
20.9.2021 - 3:44

Ознака: економија

Заев: Растот на БДП од 13,1 oтсто, економијата е стабилна

Премиерот Зоран Заев со воведно обраќање ја отвори Првата годишна конференција „Економско заздравување и раст по ковид-19“ во рамки на Економскиот и финансиски форум. Заев...

Велосипедистот е катастрофа за економијата на една земја?

Генералниот директор на „Еуро ексим банка дооел“ ги наведе економистите да размислат, изговарајќи ја следната реченица: „Велосипедистот е катастрофа за економијата на една земја:...

Економијата сѐ уште не развила отпорност на коронавирусот

Неизвесноста и ризиците околу изгледите за растот и натаму постојат и во глобални рамки тие се оценуваат како избалансирани. Сепак, за земјите во развој,...

Јакнење на финансиската стабилност како столб на економијата

Меморандум на Народната банка и АСО Народната банка и Агенцијата за супервизија на осигурување (АСО) склучија нов меморандум, кој ќе придонесе за зајакнување и продлабочување...

Климатските промени се многу поризични за економијата од пандемијата

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОГНОЗИ НА РЕЛЕВАТНИ СВЕТСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И НА ЕКСПЕРТИ Ковид-19 предизвика тешка економска рецесија во светот, но климатските промени ќе влијаат на економијата поради намалените приноси...

Се очекува раст на економијата од 3,7 отсто

Извештај на кредитната агенција „Стандард и Пурс“ Кредитната агенција „Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава со стабилен изглед, велејќи дека централната банка...

Кина не се обидува да доминира на Блискиот Исток

Американското повлекување од „вечните војни“ во Авганистан и Ирак може сепак да го отвори патот за Пекинг да се наметне во овој регион од...

„Пирати“ со дронови напаѓаат танкери со нафта

Секаков вид агресија врз поморскиот сообраќај треба да биде причина за загриженост, без оглед на далечината, пишува магазинот „Политико“ Нападите на бродскиот транспорт во Персискиот...

Кружната економија влегува на голема врата

Ако не сакаме наскоро да се откажеме од сегашниот модел на линеарно глобално производство и потрошувачка, ќе ни бидат потребни природни ресурси еквивалентни на...

Политичката дисфункција проблем за постпандемиската економија

Иако ризикот од одржлива американска инфлација не треба да се игнорира, не треба да се помати и нашето гледиште што, всушност, е под ризик...