Ознака: еколошка катастрофа

Пожарот на бродот полн со хемикалии предизвика еколошка катастрофа во Шри...

Стотици мртви желки, како и десетина мртви делфини и еден син кит, се исфрлени од морето на брегот на Шри Ланка по потонувањето на...

Шри Ланка се подготвува за неизбежното излевање на нафта од опожарениот...

Еколошката катастрофа во близина на западниот брег на Шри Ланка се влошува, откако товарниот сингапурски брод „МВ Екс-Прес Перлсо“, кој пренесувал пластика и хемикалии...

Во Русија изречена рекордна казна од 2 милијарди долари за загадување

Рударска компанија платила рекордна казна од две милијарди американски долари поради огромното излевање нафта од кое настанала една од најголемите еколошки катастрофи во Русија,...

Зошто истекувањето на нафта на Маврициус претставува сериозен проблем?

Количеството на истечена нафта од јапонскиот брод „Вакашио“ кој заринка на корален гребен во Индискиот Океан кај Маврициус, е мало во споредба со сличните...

Власта не ја „виде“ сушата во Перник, која се гледа и...

Две недели по објавувањето на случајот за исчезнувањето на водата во браната „Студена“, што предизвика криза во редовното снабдување со вода на граѓаните од...

На Грција ѝ се заканува еколошка катастрофа поради пожарите

Неколку илјади пожарникари се борат со шумски пожари во Грција, а најголемиот е на островот Евија, северно од Атина, кој и натаму е надвор...

Вештачката плажа – стравотно предупредување од еколошка катастрофа

„Златниот лав“ на централната изложба „Да живееш во интересни времиња“ на тековното Венециско биенале на уметноста годинава го добија три уметници, претставнички на Литванија,...

Еколошка катастрофа во Пацификот

Австралиските власти соопштија дека во Пацификот се случува еколошка катастрофа каде се насукал голем брод и почнал да испушта нафта. Нафтата се излева во близина...