Ознака: ЕКК

Медни Всадник и Јужен Урал на чекор до триумф на ЕКК...

Едно реми, една победа и два пораза е епилогот на македонските екипи во 6-то, претпоследно коло на 36. Европски клупски куп (ЕКК) во шах,...

Македонските машки екипи со цел плен во 4-то коло на ЕКК

Сите четирите македонски екипи забележаа победи во 4-то коло на 36. Европски клупски куп (ЕКК) во шах, што во седум натпреварувачки кола се игра во х. „Изграв“ во Струга. Така два бода освоија, Алкалоид...

Оптимизам во македонските клубови пред почетокот на ЕКК

На Европскиот клупски клуп (ЕКК) во шах, кој започнува утре во Струга, меѓу досега пријавените 38 екипи во машка конкуренција, од македонските претставници ќе...

Почна возбудливото шаховско лето што ќе кулминира со ЕКК

На Првенството на Македонија за млади во шест возрасни категории играат вкупно 90 учесници, што е за 27 повеќе од лани (18 повеќе во...

Гакидова: Добивме подршка од АМС за ЕКК во шах во Охрид

Претседателката на Шаховската федерација на Македонија (ШФМ), Александра Гакидова, заедно со претседателот на Шаховскиот сојуз на град Скопје (ШСС), Ѓорѓи Миновски, оствари средба со...

Алкалоид со четвртото место го задржа континуитетот на врвот на ЕКК

На Европски клупски куп во Улцињ, македонскиот шампион по седум одиграни кола освои 10 бода, додека нов шампион првпат стана Обиетиво Рисарцименто од Италија Шахистите...

Алкалоид со максимален триумф во борба за врвот на ЕКК

Шахистите на Алкалоид (2.701 просечен рејтинг, рангирани први пред ЕКК), со максимални 6-0 ја совладаа швајцарската екипа Цирих (2.420, рангиран 18-ти), во 5. коло...

Алкалоид според планот, победа и во второто коло

Цел поен во второто коло за „фармацевтите“ освоија Инаркиев, Ковалев и Панчевски, а вчера се играше дербито со европскиот првак Медни Всадник Шахистите на Алкалоид...

Првото коло без изненадувања, победија сите кандидати за титулата

Алкалоид, рангиран прв пред почетокот на Европскиот клупски куп во шах, го совлада белгиски Ешикер Мосан, со 5-1, а победија и руски Медни Всадник,...

Алкалоид подготвен за втор триумф на ЕКК

Македонскиот шаховски првак е прв фаворит на годинашниов Европски клупски куп, што од недела до 16 ноември ќе се одржи во Улцињ, Црна Гора Македонскиот...