16 C
Skopje
19.2.2019 - 14:28

Ознака: еквадор

Најмалку 17 загинати во пожар во клиника за рехабилитација на наркозависници...

Најмалку 17 лица загинаа и 12 се повредени во пожар во клиника за рехабилитација на наркозависници во Еквадор. Пожарот избувнал откако пациенти запалиле душеци во...

Асанж не прифаќа да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон

За основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е неприфатлива одлуката на претседателот на Еквадор, Ленин Морено, тој да ја напушти Еквадорската амбасада во Лондон, изјави...

Лондон понудил гаранции за Асанж да ја напушти еквадорската амбасада

Претседателот на Еквадор Ленин Морато изјави дека Велика Британија понудила доволно гаранции дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на некоја...

Предизвиците на последниот трговец со мраз

Балтасар Ушка се соочува со бројни предизвици во текот на неговата работа на неактивниот вулкан Чимборасо, во составот на Андите во Еквадор, качувајќи се по...

Асанж: Еквадор сака да ми го прекине азилот и да ме...

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска ги обвини властите на Еквадор дека се подготвуваат да го лишат од правото на азил, благодарение на кое...

Повеќе од еден тон кокаин запленет во воена база во Еквадор

Повеќе од еден тон кокаин наменет за Мексико е запленети во една база на еквадорското воено воздухопловство, а двајца војници се уапсени, соопштија локалните...

Загинаа 12 навивачи на Барселона од Еквадор

Претседателот на еквадорскиот клуб Барселона, Хозе Франциско Шевалос, соопшти дека во сообраќајна несреќа животот го изгубија 12 навивачи на неговиот тим. Фановите починаа враќајќи...

Еквадор објави вонредна состојба во дел од земјата поради наплив на...

Еквадор вчера објави вонредна состојба во три од нејзините провинции поради приливот на венецуелски мигранти, кои влегуваат во земјата преку северната граница со Колумбија. Во...

Сѐ уште нема разрешница за Асанж

Дипломатскиот ќор-сокак за шестгодишниот престој на Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон достигна врв, изјави неименуван извор близок до основачот на Викиликс,...

Еквадор ќе му откаже гостопримство на Асанж?

Еквадор е се поблиску да го повлече азилот за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и да го отсрани од Еквадорската амбасада во Лондон, објави...