Ознака: Екатерина Захариева

Захариева предлага да се состане меѓувладината комисија за Договорот за добрососедство

Министерката за надворешни работи Екатерина Захариева ќе им предложи на премиерите на Бугарија и Македонија, Бојко Борисов и Зоран Заев да биде свикана Меѓувладината...

Османи и Захариева ќе копретседаваат со состанокот на шефовите на дипломатии...

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, заедно со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, утре ќе копретседаваат со состанокот на...

Захариева: Бугарија не може да ѝ каже „да“ на Северна Македонија

Нема начин во оваа фаза да се каже „да“ за почетокот на преговорите меѓу Македонија и ЕУ, изјави бугарската министрска за надворешни работи. Екатерина...

Захариева во карантин, Османи и Димитров нема да одат во изолација

Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи нема да одат во изолација по извршената епидемиолошка проценка на ризик....

Захариева: Сè уште не сме подготвени да одобриме преговори за Северна...

Не можеме да ги затвориме очите и да се преправаме дека не гледаме дека има проблеми со спроведувањето на договорот со Македонија. Ова го...

Захариева: Нема да има вето ако Македонија ги признае бугарските корени

Бугарија се закани дека ќе го блокира патот на Македонија кон членството во Европската унија, доколку не признае дека нејзиниот национален идентитет и јазик...

Историската комисија има направено големо поместување напред

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во интервју за...

Геогриевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата ја потврди партијата, но нема...

Бугарија е против поделба на Албанија и Македонија на нивниот пат...

Бугарија се спротивставува на поделбата на Албанија и Македонија при почетокот на преговорите за членство во Европската Унија. Ова го изјави бугарската министерка за...