Ознака: Екатерина Захариева

Бугарија ѝ предложила на Македонија акционен план за спроведување на Договорот

Вицепремиерот Екатерина Захариева го прими специјалниот пратеник на Владата на Република Македонија Владо Бучковски, кој е во работна посета на Бугарија, пренесува БГНЕС повикувајќи се...

Захариева: Јазикот никогаш не бил непремостива пречка за РС Македонија

Бугарија не го смени мислењето дека местото на сите земји од Западен Балкан е во ЕУ. Софија инсистираше на видливи резултати во спроведувањето на...

Захариева: Северна Македонија го слави мрачниот диктатор Тито

Северна Македонија го слави „мрачниот“ диктатор Тито, обвинува бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за германскиот весник „Велт“, објавено денеска, пренесува...

Захариева: Хероите се заеднички, а не само наши

Најголемиот проблем во односите со Северна Македонија се недоволните гаранции за спроведување на Договорот за добрососедство, истакна бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева...

Бучковски: Не можеме да ја смениме историјата, но можеме да работиме...

Специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, Владо Бучковски, истакна дека Македонија е подготвена целосно да го имплементира Договорот за добрососедство, по денешната средба...

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија сè додека не го напушти говорот на омраза кон сè...

Захариева: Говорот на омраза во Северна Македонија е целосен безобразлук

Она што се случува со говорот на омраза во Северна Македонија во последно време е целосен безобразлук, изјави вицепремиерката и министерка за надворешни работи...

Захариева: Во Македонија сѐ уште се размислува тоталитарно, пример е прославата...

Додека не добиеме законски гаранции дека политиката ќе се промени, не можеме да се согласиме за почеток на преговорите за членство за Македонија. Ова...

Захариева: За Македонија ќе има место во ЕУ кога ќе биде...

Бугарската дипломатија не може да си дозволи да води политика на оцрнување на друга земја, за која, за жал, гледаме дека ја води Скопје....

Единствена Македонија: Захариева, Каракачанов и Ковачев да се прогласат за „персона...

Партијата Единствена Македонија, смета дека претставниците на бугарската Влада, Екатерина Захариева, Красимир Каракачанов и Андреј Ковачев, треба да бидат прогласени за непожени личности –...