36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 15:20

Ознака: Екатерина Захариева

Захариева: Со позитивно размислување Македонија ќе постигне могу повеќе

Уверена сум дека со позитивно размислување и без црн ПР, Република Северна Македонија ќе постигне многу повеќе за да покаже дека ги прифаќа европските...

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму...

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и правила, рече Екатерина Захариева,...

Захариева: Постапките на Скопје не ни даваат многу причини за оптимизам

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева тврди дека позицијата на Бугарија кон Македонија нема никаква поврзаност со изборите во нивната земја. Во интервју за...

Захариева: Протестна нота до Министерството за надворешни работи на Македонија

Амбасадата на Република Бугарија во Скопје испрати протестна нота до Министерството за надворешни работи на Македонија за одлуката на царинските органи на граничниот премин...

Македонскиот амбасадор во Софија повикан во бугарското МНР поради „Евровизија“

Привремениот шеф на македонската амбасада во Софија, Владимир Крстевски, бил повикан на разговор во бугарското Министерство за надворешни работи од страна на бугарската вицепремиерка...

Османи упати поддршка до Захариева за справување со шпионската афера во...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, упати поддршка до шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева за справување со аферата во која шест лица беа...

Захариева заразена со ковид-19

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева објави дека добила позитивен резутат на ПЦР-тест за ковид-19. - Таа е во добра општа состојба...

Захариева: На Бугарите во Македонија не им се признава правото на...

Недопустливо е тоа што во Македонија во 21-от век не се признава правото на самоопределување, изјави бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захериева за...

Бугарија нема да подлегне на притисокот за Македонија, ЕУ не е...

Екатерина Захариева порачува Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева,...

Захариева: Се прават напори да ги испорачаме ветените вакцини

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на враќање од посетата на Париз, денеска, во Софија, оствари средба со својата бугарска колешка Екатерина Захариева. Како што...