Ознака: Едрене

За една недела кај Едрене запрени околу две илјади мигранти

Турските безбедносни сили минатата недела во северозападниот дел на земјата запреле околу две илјади илегални мигранти кои тргнале кон Грција. Мигрантите тргнале кон областа Едрене,...

Византиска црква стара 1.500 години откриена во Едрене

Црква од раниот византиски период т.е. од пред 1.500 години, беше откриена во Синакој, археолошко наоѓалиште во турскиот округ Едрене, јави туската новинска агенција Анадолија. Според...

Македонија ќе отвори почесни конзулати во Едрене и Алмати

Република Македонија ќе отвори почесни конзулати во Турција, со седиште во Едрене и во Казахстан, со седиште во Алмати, одлучи Владата на денешната 66....