1.7 C
Skopje
18.1.2020 - 17:16

Ознака: едмонд адеми

Одржан првиот меѓувладин состанок на Комитетот за управување со сливот на...

Во Охрид се одржа првиот меѓувладин состанок на Комитетот за управување со сливот на Охридското езеро, согласно договорот меѓу Владата и Советот на министри...

Дијаспората да се идентификува со државата, не со партијата

Разговор со Едмонд Адеми, министер без ресор Создадовме малку поинаква слика за дијаспората, знаејќи дека имаше негативна перцепција за неа, која ја прават мали групи....

Адеми во Женева ја потврди стратешката соработка со Меѓународната организација за...

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, во Женева се сретна со генералниот директор на Меѓународната организација за миграции (ИОМ), Антонио Виторино. Како што информираат од...

Привршуваат подготовките за рушење на охридските дивоградби

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот за внатрешни работи, Оливер...

Заев и Адеми ја повикаа дијаспората да инвестира за просперитет на...

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот без ресор, задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, синоќа се сретнаа со луѓе од дијаспората, кои живеат во Италија,...

Ќе се формира научно-истражувачки центар за дијаспора во рамки на УКИМ

Министерот без ресор, задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, потпиша меморандум за соработка со Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, претставен од ректорот Никола...

Се подготвува национална стратегија за дијаспората

Националната стратегија за соработка со дијаспората 2018-2023 е при крај и се очекува да биде донесена до крајот на летото, како прв стратегиски документ...

Адеми: Резултатот од референдумот ќе треба да го почитуваат сите институции

Министерот без ресор задолжен за дијаспора Едмонд Адеми денеска изјави дека го поддржува одржувањето референдум за името и оти одлуката што ќе се донесе...

Македонија и Хрватска ја унапредуваат заштитата на малцинствата

Во Скопје вчера се одржа третиот состанок на Меѓувладина мешана комисија (ММК) за спроведување на Спогодбата за заштита на македонското малцинство во Република Хрватска...

Адеми на Изборното собрание на Македонскиот сојуз во Шведска

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми кој на покана на Македонскиот сојуз во Шведска денеска во Гетеборг присуствуваше и се обрати на Изборното собрание на...