Ознака: Еди Рама

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради ковид-19 по секоја...

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во моментот 6.968 случаи се...

Рама: Ќе ги укинеме границите и Драч ќе стане косовско пристаниште

Албанскиот премиер, Еди Рама, денеска изјави дека Косово и Албанија имаат намера да ги отстранат границите и дека албанското пристаниште Драч набргу ќе стане...

Македонскиот кањон Лешница за Еди Рама е „убава Албанија“

Албанскиот премиер Еди Рама го окарактеризира регионот Лешница на Шар Планина како „убава Албанија“ во описот на фотогорафијата од кањонот што ја објави на...

Рама во ненајавена посета на Турција на средба со Ердоган

Албанскиот премиер, Еди Рама, објави дека се сретнал со претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, во неговата летна резиденција во Мармарис. - Со претседателот на...

Албанскиот амбасадор во име на Еди Рама му ја честиташе победата...

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во партиското седиште во Тетово оствари работна средба со албанскиот амбасадор во Македонија, Фатос Река. На средбатра Река ги пренел...

Албанија испраќа тим лекари во Италија, Рама порача: „Денес сите сме...

Албанија испрати 30 лекари и медицински сестри денеска за да и помогнат на Италија, најтешко погодената земја во Европа во пандемијата на коронавирус. Медицинскиот тим...

Рама: Помошта од донаторите ги надмина сите очекувања

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека сумата собрана на донаторската конференција во Брисел за обнова на неговата земја по разорниот земјотрес кој ја погоди...

Над милијарда евра собрани како помош за Албанија

Вкупно 1,15 милијарди евра помош на Албанија се собрани на меѓународна донаторска конференција „Заедно за Албанија“, соопшти европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеј во...

Бериша: Револуцијата е единствен начин за Рама да се отстрани од...

Поранешниот албански претседател и експремиер Сали Бериша изјави дека продолжува да повикува на револуција како „единствен начин да се отстрани Еди Рама од функцијата...

И во Албанија Македонците се Македонци

Што значи за Македонците сѐ уште нефункционалниот закон за заштита на националните малцинства во Албанија, кој две години никако не може да профункционира? Ќе...