Ознака: Еди Рама

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од бугарскиот парламент

Претседателот на Албанија Илир Мета и премиерот Еди Рама, ја поздравија одлуката на бугарскиот парламент за „укинувањето на ветото за Македонија“.  Во објава на Твитер,...

Се покажа невозможно Албанија и Македонија да се ослободат од бугарското...

Албанскиот премиер Еди Рама нагласи дека е време да се стави крај на едногласноста во одлучувањето во ЕУ и повтори дека Албанија и Република...

Бугарија се навреди од „тешките“ коментари на Рама, тој им порача:...

Слушаме неиспровоцирани тешки, навредливи квалификации од шеф на влада, соопшти бугарското МНР Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји-членки на Европската Унија кои ја поддржуваат европската...

Рама: Приказната со Бугарија е срамота, Путин е болен, но...

Премиерот на Албанија Еди Рама денеска во Брисел, по самитот на лидерите на ЕУ и Западен Балкан, изрази разочарување од односот на Унијата кон...

Рама и Ковачевски не го чекаат Годо во Брисел

Навикнати сме на оваа шарада, порача на твитер албанскиот премиер Еди Рама, познат по својот специфичен стил на изразување со ироничен тон, како коментар...

Рама: Срамно е што една членка на НАТО киднапира две земји-сојузнички

Срамно е што една земја членка на НАТО – Бугарија, киднапира две други земји членки на НАТО – Албанија и Северна Македонија во време...

Рама за Самитот на ЕУ: Не е некој спектакл да се...

Албанскиот премиер Еди Рама го доведе во прашање учеството на Албанија на Самитот на Европската унија, што ќе се одржи на 23 и 24...

Рама: Бугарија ја киднапира цела ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека Бугарија ја киднапирала Европската Унија. Тој рече дека денеска имал опсежни разговори со лидерите на Србија и Македонија за...

Рама: Ги укинуваме сите царински такси за Косово

Албанија Подготвил: Митко Јовановски Премиерот на Албанија, Еди Рама, најави дека ќе ги укине сите царински такси за Косово, почнувајќи од земјоделските производи. - Направивме план за...

Сарказам, ентузијазам, иредентизам или дипломатски аматеризам

ЈАВНИОТ ИСТАП НА РАМА НА САМИТОТ НА ПРОЦЕСОТ ЗА СОРАБОТКА НА ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА (ПСЈИЕ) ВО СОЛУН Сѐ УШТЕ СЕ КОМЕНТИРА Според нашите соговорници, сѐ што...