-2 C
Skopje
23.2.2019 - 6:34

Ознака: Еди Рама

Рама: Раката за дијалог е подадена, избори во јуни 2021

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва реагираше околу одлуката на опозицијата да се откаже од пратеничките мандати и барањето за предвремени парламентарн избори. – Откажувањето од...

Рама се соочува со силни протести на опозицијата

Илјадници симпатизери на албанската опозиција во саботата се обидоа да влезат во зградата во која живее премиерот на Албанија, Еди Рама, а полицијата употреби...

Рама: За оставка не размислувам, а ниту за избори

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека нема да поднесе оставка и нема да има вонредни парламентарни избори во Албанија. По масовните опозициски антивладини протести во...

Во албанскиот парламент пратеник истури боја врз Еди Рама (фото)

Пратеникот од редовите на опозициската Демократска партија, Еди Палока, кој воедно и партиски потпретседател, денеска предизвика инцидент во албанскиот парламент, истурајќи боја врз премиерот...

Рама: Духовно сме покрај семејствата на настраданите

По тешката сообраќајна несреќа што се случи на патот Скопје-Тетово, кај Карпалак, албанскиот премиер Еди Рама изрази длабоко сочувство до семејствата на загинатите, а...

За Рама, претседателот Мета е предводник на опозицијата

Албанскиот премиер Еди Рама остро реагираше на ставот на претседателот Илир Мета за анулирање на изградбата на големата обиколница во Тирана. Рама напиша на Твитер...

Камион влетал во колоната возила на албанскиот премиер Еди Рама

Камион влетал во придружбата на албанскиот премиер Еди Рама, кој од Тирана патувал кон градот Берат. Сообраќајната несреќа се случила во местото Гоша, во близина...

Рама и официјално стана шеф на албанската дипломатија

Албанскиот Парламент денеска со 78 гласови „за“, без присуство на опозициските пратеници, ја одoбри Уредбата со која актуелнот премиер Еди Рама ја презема и...

Инцидент при оддавањето почит на убиените во протестите во Тирана пред...

Мал инцидент се случи денеска при оддавањето почит на жртвите на масовните протести на 21 јануари 2011 година, што се одржа на булеварот „Народни...

Мета одобри Рама да биде и шеф на дипломатијата

Албанскиот премиер Еди Рама и официјално ја презеде функцијата министер за Европа и надворешни работи, откако денеска претседателот на Албанија, Илир Мета ги потпиша...