Ознака: еден ден

Нов рекорд во Израел, речиси 11.000 луѓе се заразиле за еден...

Израел во вторникот потврди речиси 11.000 новoзаразени, нов рекорд од појавата на пандемијата на коронавирус и покрај водечката кампања за вакцинација во светот. Во изминатите...

Вчера се вакцинирале 14.230 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера се вакцинирале вкупно 506.033 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.770 граѓани, а...

Вчера се вакцинирале 11.646 лица во Македонија

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 206.013 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 9.561 граѓани, а вкупно се вакцинирале...

Во Индија 4000 починати лица од коронавирус во еден ден

Индија известува дека има мало намалување на бројот на заразени од ковид-19 трет ден по ред, но расте бројот на починати кој за 24...

Вакцинирани 2,9 милиони луѓе во САД за еден ден

Вчера во САД биле вакцинирани 2,9 милиони лица, истакна Енди Славит, советник во Белата куќа и член на кризниот штаб за борба со Ковид-19. -...

Словачка за еден ден тестираше еден милион луѓе – тестовите се...

Повеќе од еден милион Словаци вчера беа тестирани за коронавирус, како дел од огромната логистичка операција за тестирање на поголемиот дел од населението преку...

Вечерва се отвара фестивалот „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола на свечен начин ќе биде отворено 41 издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“, кој годинава поради пандемијата од...

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан со еден централен настан...

Во Велика Британија за еден ден умреле 778 луѓе

Според последните податоци, 778 луѓе починале во Велика Британија во последните 24 часа, при што дополнително 5.252 лица се заразени со коронавирус. Со тоа, вкупниот...

За еден ден короната во Италија однесе 766 животи

Властите во Италија соопштија дека во последните 24 часа регистрирани се 766 смртни случаи од коронавирусот. Покрај тоа, евидентирани се и 4.585 новозаразени, што е...