Ознака: Египет

Египет се надева дека ќе може да прими туристи, наспроти зголемувањето...

Бројот на заразени со коронавирус во Египет надмина 50.000, откако во таа земја се пријавени 1.218 нови случаи. Според Министерството за здравство, во таа земја...

Воен погреб и тридневна жалост за Хосни Мубарак во Египет

Поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак, кој почина на 91-годишна возраст, денеска ќе биде погребан со воен погреб во Каиро. Мубарак владееше со Египет речиси...

Почина некогашниот египетски претседател Хосни Мубарак

Некогашниот египетски претседател Хосни Мубарак почина на 91 година, пренесуваат египетските медиуми. Мубарак, кој беше на чело на Египет речиси 30 години, се повлече после...

Судот ги ослободи од обвиненија синовите на Мубарак

Египетскиот суд денеска ги ослободи двајцата синови на поранешниот соборен претседател, Хосни Мубарак, кои беа обвинети за манипулации на пазарот. Синовите на Мубарак, богатите бизнисмени...

Научници го произведоа парфемот на Клеопатра користејќи древен рецепт

Научниците веруваат дека успеале да го реплицираат парфемот за кој се верува дека го употребувала египетската владетелка Клеопатра. Професорот Роберт Литман и доктор Џеј Силверстин...

Египет ја осуди одлуката за распоредување турска војска во Либија

Египет го осуди гласањето во турскиот парламент да дозволи распоредување турска војска во Либија. Министерството за надворешни работи наведе дека распоредувањето на турската војска може...

Мачки и лавови – некои од најважните откритија во Египет

Голема збирка на мумифицирани животни пронајдени во Сакара, древна египетска некропола близу Каиро, првпат е претставена пред јавноста на изложба отворена деновиве. Археолозите лани...

На Блискиот Исток му се заканува нова арапска пролет?

Иако помеѓу Ирак, Либан и Египет има многу разлики, демонстрантите имаат исти поплаки што ги споделуваат милиони лица, особено младите, низ арапскиот Блиски Исток,...

Незавршената работа од арапската пролет пак го запали Блискиот Исток

Демонстрантите во Ирак умираат на улиците. Во Либан, демонстрантите ја парализираа земјата и се цврсто решени да ја срушат владата на премиерот Саад ал-Харири....

Над илјада лица приведени по протестите во Египет

Египетските власти уапсија повеќе од 1.100 луѓе, по протестите овој викенд во неколку градови од каде беше побарана оставка на претседателот Фатах ал-Сиси, соопштија...