Ознака: Египет

Египетските новинари бараат ослободување на политичките затвореници

Стотици египетски новинари повикаа во неделата на ослободување на сите политички затвореници, пренесува „Мидл Ист монитор“. Во службената белешка, Синдикатот на новинарите ги повика јавниот...

Поради медицинска помош на луѓето Египет го отвора граничниот премин со...

Египет денеска го отвори граничниот премин со Газа, еден ден порано од планираното, со цел да се овозможи минување на студенти, луѓе на кои...

Египет се обидува да го оживее туризмот преку промовирање на фараоните

Археолозите во Египет открија град стар 3.000 години, што според експертите е едно од најважните откритија по откривањето на гробот на Тутанкамон, пренесува „Гардијан“. Познатиот...

Египет спречи обид за продажба на античка статуа

Египетските безбедносни сили во средата успешно спречиле обид за продажба на огромна античка статуа која била ископана во египетската провинција Шаркија, а потоа пренесена...

Див запад и одење во војна во земјата на фараоните

Дел од учесниците се жалат на организацијата на Мундијалот Еден од најдобрите светски ракометари Сандер Сагосен од Норвешка и селекторот на хрватската репрезентација Лино Червар,...

Египет ја одобри кинеската вакцина против коронавирус

Египет ја одобри вакцината против ковид-19 што ја изработи кинескиот фармацевтски гигант „Синофарм“, а вакцинацијата во таа земја ќе започне во јануари, изјави министерот...

Сто уапсени во Египет откако муслимани нападнаа коптски христијани

Толпа муслимански селани во Египет нападнала црква и коптски христијани како одмазда за пост на Фејсбук објавен од млад Копт што муслиманските жители го...

Египќанките го кренаа гласот, но и натаму се борат против ветерници

Бунт против силувањето Египќанките гласно зборуваат за сексуалните злосторства Економист Поголем дел од годинава, Египет се бореше со проблемот на сексуалното насилство и женските права. Мажите одамна...

Се урна хеликоптер на мировните сили во Египет, седуммина загинати

Најмалку седум лица загинаа при пад на хеликоптер на меѓународните мировни сили на Синајскиот Полуостров во Египет, соопштија израелски и египетски претставници. Петмина Американци се...

Во Египет пронајдени 13 ковчези постари од 2.500 години

Властите на Египет објавија дека се пронајдени 13 недопрени, запечатени ковчези, за кои се претпоставува дека се постари до 2.500 години. Сандаците се најдени...