Ознака: Египет

Над 150 антички статуи и 250 саркофази се откриени во Египет

Големо количество антички бронзени статуи и добро зачувани саркофази, откриени во египетска Сакара, ѝ беа претставени на јавноста, соопшти египетското министерство за туризам и...

Откриени 150 бронзени статуи на старите египетски божества

Во некропола во Сакара, во близина на Каиро откриени се 150 бронзени статуи, соопшти Министерството за туризам и антиквитети на Египет. Тоа е прво и...

ЕУ се подготвува за трилатерален договор со Израел и Египет за...

ЕУ планира да склучи трилатерален договор со Израел и Египет за снабдување со течен природен гас до летото, како дел од напорите да се...

Сфинга на кралот и божицата лав – ново откритие во Египет

Германски и египетски археолози што го истражуваа меморијалниот храм на египетскиот фараон Аменхотеп Трети во египетскиот антички град Теба открија голема колекција од огромни...

Египетските стомачни танчарки во УНЕСКО гледаат надеж за спас

Изведувачите на стомачен танц се соочуваат со потешкотии во Египет и во арапските земји, бидејќи нивниот танц честопати се поврзува со неморални професии, а...

Дигитално одвиткана мумија во Египет стара 3.500 години

Научниците од Каиро дигитално го „одвиткале“ мумифицираното тело на фараонот Аменхотеп Први, откривајќи многу интересни детали, пишува „Гардијан“. Сахар Салим, радиолог вклучен во откривањето на...

Во Египет откриени три мумии со златни јазици

Три мумии со златни јазици, маж, жена и дете се откриени во Египет. Експертите претпоставуваат дека нивните јазици биле покриени со злато за да...

По силно невреме наезда на скорпии во египетски град

Скорпии убиле три лица во градот Асуан на југот на Египет, а стотици имаат здравствени проблеми од убоди, откако по силно невреме скорпиите биле...

Ракометарите подготвени за дуелите со Египет

Работевме на некои детали во играта што ги планирам во иднина, но без голем притисок, во релаксирачка атмосфера, за да можеме што подобро да...

Зимското сметање на времето почнува ноќта пред локалните избори

Зимското сметање на времето годинава почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето за еден час наназад....