8.3 C
Skopje
22.11.2019 - 21:28

Ознака: Египет

На Блискиот Исток му се заканува нова арапска пролет?

Иако помеѓу Ирак, Либан и Египет има многу разлики, демонстрантите имаат исти поплаки што ги споделуваат милиони лица, особено младите, низ арапскиот Блиски Исток,...

Незавршената работа од арапската пролет пак го запали Блискиот Исток

Демонстрантите во Ирак умираат на улиците. Во Либан, демонстрантите ја парализираа земјата и се цврсто решени да ја срушат владата на премиерот Саад ал-Харири....

Над илјада лица приведени по протестите во Египет

Египетските власти уапсија повеќе од 1.100 луѓе, по протестите овој викенд во неколку градови од каде беше побарана оставка на претседателот Фатах ал-Сиси, соопштија...

Египетскиот музеј во Гиза – проект вреден милијарда долари

Дел од јавноста не е импресионирана од грандиозните ветувања за отворањето на новиот египетски музеј. Египетскиот археолог Моника Хана смета дека ова е само...

Крвава пресметка помеѓу египетските сили и милитанти во Синај

Египетските сили за безбедност убија 11 милитанти во престрелка за време на претрес на нивно засолниште во Ал Ариш, главен град на провинцијата Северен...

Борбеноста, несебичноста и желбата за победа движечка сила на Египет

Ракометните кадети на Египет, кои станаа нови светски прваци, на дело го демантираа тренерскиот став дека одбраната е таа што го добива натпреварот, а...

Ситуацијата во Либија го загрижува Помпео

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во телефонски разговор со шефот на египетската дипломатија, Самех Шукри, изрази загриженост за конфликтот во Либија. Американските медиуми наведуваат дека...

Смртна казна за шест лица осудени за тероризам во Египет

Египетскиот суд им досуди смртна казна на шест лица обвинети за терористички напади во Кердаси, во близина на познатите пирамиди во Гиза. Тие се...

Најдобриот напад против најдобрата одбрана во борба за светската круна

Синоќешното финале во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје беше историско и за Германија и за Египет, со оглед на тоа што ова е првпат...

Египет е победник на Светското кадетско првенство

Репрезентацијата на Египет го освои златото на Светското кадетско првенство во Скопје, откако во финалето ја порази Германија со 32-28. Шампионот беше во предност во...