24 C
Skopje
15.10.2019 - 19:08

Ознака: егејско море

Албански брод спаси 36 Авганистанци од Егејското Море

Албанското Министерство за одбрана соопшти дека нивни брод, кој пловел во Егејското Море, спасил 36 Авганистанци кои се обиделе да дојдат до Грција. Албанската министерка...

Судбината на Алан Курди ги отсликува трагичните приказни скриени пред очите...

Минаа речини четири години од појавувањето на ужасните слики на удавеното момче на брегот на Егејското Море, а момчето на фотографијата стана глобален симбол...

Воените вежби во Егејско Море можна причина за зголемениот број мртви...

Грчкиот Институт за морска заштита „Архипелаг“ соопшти дека драстично е зголемен бројот на мртви делфини пронајдени на грчкото крајбрежје во изминатите седмици, а како...

Грчката крајбрежна стража спаси 36 мигранти, две лица исчезнаа

Грчката крајбрежна стража денеска спаси 36 мигранти на плажа на островот Хиос, додека две лица од групата се водат за исчезнати. Мигрантите дошле до грчкиот...

Три жени и бебе настрадаа при потонување на брод во Егејското...

Четири лица, вклучувајќи и едно бебе, загинаа кога брод со илегални имигранти потона во турските води на Егејското Море, соопшти денеска турската крајбрежна стража. Чамецот...

Грчката Крајбрежна стража пресретна 29 мигранти

Припадници на грчката Крајбрежна стража денеска пресретнаа брод со 29 илегални мигранти во Егејското Море, на потегот меѓу градовите Александрополис и Самотраки. Крајбрежната стража интревенирала...

Потона брод со мигранти, четворица загинати

Четворица мигранти загинаа, а шестмина се водат како исчезнати откако чамецот со кој се превезувале потона во Егејското Море, јави Анадолија. Тројца мигранти се спасени...

Остатоци од 58 бродови пронајдени во водите на Егејското Море

Остатоци од 58 потопени бродови со многу антиквитети биле пронајдени од страна на грчките археолози во водите на Егејското Море. Како што јавуваат грчките медиуми,...

Договор за намалување на тензиите во Егејско Море

Атина и Анкара се договорија да вложат напори за намалување на тензијата во пограничните региони на Егејско Море, изјави премиерот на Грција, Алексис Ципрас,...

Јилдирим: Ако Атина престане да мисли дека цело Егејско Море е...

Тензиите меѓу Турција и Грција може да бидат избегнати, ако Атина престане да верува дека Егејското Море е целосно грчко, изјави турскиот премиер Бинали...