11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 0:26

Ознака: евтаназија

Шпанија ја легализираше евтаназијата

Шпанските пратеници ја легализираа евтаназијата, односно потпомогнато самоубиство за луѓето со неизлечливи или исцрпувачки болести кои сакаат да стават крај на својот живот. Ова ја...

Шпанија на чекор до усвојување на евтаназијата

Шпанија, денес, и покрај силното противење на десницата и верските групи, направи голем чекор кон легализирање на евтаназијата со усвојување на законот во долниот...

Нов Зеланд ја легализираше евтаназијата

Граѓаните на Нов Зеланд изгласаа легализација на евтаназијата, покажуваат прелиминарните резултати од референдумот одржан кон средината на октомври. Според тие резултати, 65,2 проценти од граѓаните...

Лани рекорден број Европејци се одлучиле за евтаназија

По одлуката на Германија да дозволи евтаназија, односно потпомогнато самоубиство, Португалија и Нов Зеланд оваа година на референдум ќе одлучуваат дали ќе им се...

Петиција за евтаназија потпишана од познати јавни личности

Многу познати јавни личности потпишаа петиција во Словенија, со која се бара од државата законски да им дозволи на смртно болни луѓе право на евтаназија. Познатите...

Уште 27 дена, до евтаназијата…

Овој пат колумната ја почнувам со мој,,Брејкинг њуз“. Просто, станав зависник од Си-ен-ен и таа нивна (заради Трамп) сега редовна рубрика. Замислете, пет конгресмени...