1.8 C
Skopje
7.12.2021 - 20:16

Ознака: евро

Eврото добива нов дизајн

Европската централна банка (ЕЦБ) вчера објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за да ги доближи до Европејците...

Доаѓа дигиталното евро

Централните банки низ целиот свет развиваат виртуелни верзии на своите валути, најмногу поради фактот што постои намалена физичка употреба на готовината како средство за...

Високата цена на силното евро

Европа се соочува со „добра“ криза. Покрај штетите нанесени од пандемијата на ковид-19 и последователната рецесија, нејзиниот одговор ги минимизира штетите и ја зголеми...

Еврото во однос на доларот е на најниско ниво во последните...

На светските пазари на валути, вредноста на доларот зајакна во текот на минатата недела, и тоа претежно во однос на еврото, благодарение на знаците...

Еврото на отстрел

Според бугарскиот економист Георги Вулџев, европските политичари треба да решат дали да продолжат со неразумно печатење и трошење пари или да го признаат колапсот...

Продажба на државниот имот поради воведувањето на еврото

Хрватска Хрватската држава почнува нов бран приватизација како услов за воведување на еврото, наместо националната валута куна. Владата изработи акциски план за влез во еврозоната...

Хрватска тргнува на патот за воведување на еврото

Од хрватската влада се надеваат дека тоа ќе се случи во 2024 или 2025 година Хрватска следната недела ја почнува постапката за воведување на еврото...

Мнозинството Хрвати против воведување на еврото

Граѓаните во Хрватска се загрижени од воведувањето на еврото, поради можноста тоа да предизвика општ пораст на цените Мнозинството Хрвати се против воведување заедничка европска...

Франција и Италија се земјите кои најмногу страдаа од усвојувањето на...

Според Центарот за европска политика, Франција и Италија се земјите кои најмногу страдаа од усвојувањето на еврото. Секој Французин изгубил 56.000 евра во периодот...

ЕК започнува консултации за зајакнување на еврото

Европската комисија започна консултации со релевантни соговорници во обид да ја зајакне меѓународната улога на еврото, јави дописничката на МИА од Брисел. Комисијата соопшти дека...