Ознака: европското

Чин на крвничко газење на европското знаме

Најголема штета за европската идеја е овој чин на крвничко газење на европското знаме во Собранието секојпат кога, на врат на нос, се злоупотребува...

Веќе видено на СП 2021 во Египет

Во денешните полуфинални дуели ќе се сретнат Шпанија - Данска (18 ч.) и Франција - Шведска (20.30 ч.), а истите двојки беа и за...

Домаќинот и Франција во потера по Скандинавците, а Македонија по највисок...

Што можеме да очекуваме од самиот шампионат, кој во ваква ковид-ситуација може да се постави во улога на фаворит, а кој на аутсајдер, кој...

Нови рекорди стојат пред Роналдо

Досега 17 фудбалери настапиле на четири ЕП, вклучувајќи го Роналдо, кој е и единствен што постигнувал голови на четири првенства. Тој може со нови...

Како белоруското „киднапирање“ го прекрои европското небо

Авиокомпаниите ги пренасочија летовите за да го избегнат белорускиот воздушен простор, а белоруските авиони се соочени со забрана за летање во Европа додека расте...

Европското НЕ за етничките графи

Од друга страна, регулативата на ЕУ за генерална заштита на податоците забранува процесирање на лични податоци кое откриваат расно или етничко потекло, политичко, религиозно...

Европското лицемерство и нашите мекотели (мекуши)

Се вели дека во политиката владее правото на посилниот, а не правото на законот и, навистина, во историјата има многу примери за тоа. Но...

Брестовац: Швајцарија има силна и квалитетна репрезентација

Цврста одбрана и ефикасен и концентриран напад се сегментите на играта што треба да бидат на максимум за да стигнеме до нашата цел, победа,...

Поигрување и злоупотреба на европското знаменце

Во сегашниот извештај една од важните забелешки на ЕК е во делот за правдата, со која Европската Унија изразува загриженост за носењето закони по...

Кој има примат – европското или националното право?

На 5 мај, германскиот Федерален уставен суд пресуди дека Владата и парламентот на земјата го прекршиле Уставот со тоа што не успеале соодветно да...